תרכיבים 2021

תרכיבים 2021

תרכיב נגד מלריה: האם רואים אופק?

28 אפריל, 2021 שנתיים לאחר השקת נסיון חיסון בתרכיב מלריה הראשון מסוגו בעולם, יותר מ- 1.7 מיליון מנות חיסון ניתנו בגאנה, קניה ומלאווי, ליותר מ- 650,000 ילדים. תכנית החיסונים כוללת 4 מנות הניתנות עד גיל שנתיים. התרכיב RTS, S יוצר ע"י חברת GSK ועל פי ארגון הבריאות העולמי, התוצאות המעודדות של הנסיון יהוו בסיס להמלצות הארגון לשימוש רחב יותר.
הערכה היא שבשנת 2019 ארעו כ- 229 מיליון מקרי מלריה ו-400,000 מקרי מוות מהמחלה. מידע נוסף

חובת חיסון ילדים בגיל הרך

8 אפריל, 2021 בית הדין האירופי לזכויות אדם תמך בצ'כיה בדרישתה לחיסוני חובה לגיל הרך.
המקרה הובא לפני בית המשפט על ידי משפחות שנקנסו או שילדיהן סורבו לכניסה בגנים לגיל הרך מכיוון שלא חוסנו. בית המשפט מצא כי בעוד המדיניות הצ'כית פוגעת בזכויות הפרט, יש צורך להגן על בריאות הציבור. בית המשפט קבע שצעדים אלה נחוצים בחברה דמוקרטית וכל ילד צריך להיות מוגן ממחלות קשות באמצעות חיסון או מכח חסינות העדר.
על פי החוק הצ'כי, הורים מחוייבים על פי חוק לחסן את ילדיהם נגד מספר מחלות ילדות אלא אם כן הדבר אינו אפשרי מסיבות בריאותיות. עם זאת, לא ניתן לחסן בכח ולא ניתן לשלול מילדים לא מחוסנים את כניסתם לבתי הספר. מידע נוסף

תרכיב AstraZeneca וטרומבוציטופניה המושרה על ידי חיסון

30 מרץ, 2021 לאחר הדיווח על מקרים של קרישי דם, שהתפתחו בין מחוסנים בתרכיב AstraZeneca (AZ), מתפרסם בימים אלה המאמר המדעי המנסה להסביר את התופעה (המאמר טרם עבר ביקורת עמיתים). החוקרים מציינים שמדובר בתופעה הנקראת טרומבוציטופניה המושרה על ידי חיסון: vaccine - induced prothrombotic immune thrombocytopenia (VIPIT).
מדובר בתופעה של קרישת דם הדומה לזו שנצפתה בעבר בטרומבוציטופניה הנגרמת על ידי הפרין. תופעה זו הידועה כבר למעלה מ -40 שנה, היא השפעה פרדוקסלית המתרחשת אצל אנשים ספורים לאחר מתן הפרין לבעיות בקרישת דם המתבטאת בהחמרת המצב. מדוע זה קורה?
אצל אנשים מסויימים, לאחר הזרקה של הפרין, ההפרין נקשר לחלבון platelet factor 4 (PF4) (קשרים אלקטרוסטטים). נוגדנים הנוצרים כנגד קומפלקס זה, מעוררים שפעול (אקטיבציה) של טסיות הדם המעודד יצירת קרישי דם. במקרה של התרכיב, מסתבר שנוצרים נוגדנים נגד טסיות הדם, יתכן שבחלק מהמקרים בגלל קומפלקסים של נגיף האדנו- וטסיות הדם, אך נושא זה טרם הוברר והמכניזם המדוייק לא ברור. מידע נוסף

מדוע נעצר השימוש בתרכיב אסטרהזנקה במדינות אירופה רבות?

20 מרץ, 2021 פרופ' לרפואה נורבגי בשם Pål Andre Holme, מדווח בעקבות חקירת שלושה מקרים של עובדי צוות רפואי מתחת לגיל 50, אשר אחד מהם הסתיים במוות כי בסבירות גבוהה הגורם הוא תגובה חיסונית חריפה לחיסון שהובילה להתפתחות נוגדנים ספציפיים נגד טסיות הדם.
בגרמניה, מכון Paul-Ehrlich-Institut, מסר שנכון ל- 15 במרץ ידועים בגרמניה 7 מקרים של קרישי דם במח cerebral venous thrombosis, צורה ספציפית של פקקת ורידים מוחית חמורה (פַּקֶּקֶת - כלומר, חסימת כלי דם במוח על ידי קריש דם) הקשורה לחוסר טסיות דם (thrombocytopenia) ודימום זוהה בגרמניה בשבעה מקרים (נכון ל- 15 במרץ 2021) בקשר זמנים לחיסון בתרכיב AstraZeneca. מבין שבעת האנשים שנפגעו, שלושה מתו. הנפגעים היו בגילאים שנעו בין 20 ל- 50 שנה. לשישה מהנפגעים היתה פקקת של הגתות (הסינוסים) הוורידיים במוח. כל ששת האנשים היו נשים צעירות או בגיל העמידה. כל המקרים התרחשו בין ארבעה ל- 16 יום מהחיסון. מידע נוסף

תרכיב מומת פוליו מבוסס זן סייבין

10 ינואר, 2021 חברת LG Chem, חברת תרכיבים דרום קוריאנית, מדווחת על חתימת הסכם עם UNICEF, על פיו תספק תרכיב פוליו בהיקף כספי של 80 מיליון דולר.
התרכיב בשמו המסחרי Eupolio, הינו תרכיב מומת אשר לראשונה מבוסס על זן נגיף מוחלש (זן סייבין). השימוש בזנים מוחלשים בתרכיב המומת, חוסכים את הסיכון של "דליפת" הזן האלים מאתרי ייצור לסביבה.
החברה הדרום קוריאנית היא הראשונה בעולם שזכתה לאישור ארגון הבריאות העולמי לתרכיב מומת מסוג זה, בדצמבר האחרון. LG Chem תהיה אחת מתוך שלוש היצרניות המספקות תרכיב פוליו ל - UNICEF. בשנות ה-80' פותח בארה"ב תרכיב דומה שהתבסס על זני סייבין, אך הוא לא אושר לשימוש. מידע נוסף