מה חדש בישראל - 2020

מה חדש בישראל - 2020

ביצים ורשת בטחון

24 מרץ, 2020 המחסור בביצי מאכל מורגש באופן בולט ברשתות המזון ומשרד החקלאות שוקל לעודד יבוא של ביצים מאוקראינה באמצעות מתן רשת בטחון ליבואנים. המחשבה היא לתת רשת בטחון ליבואנים בסכום של 7 מיליון ש"ח במידה והביצים המיובאות לא ימכרו. המשרד פרסם טיוטה להערות הציבור, לפיה קבלנים מורשים לשיווק ביצי מאכל בעלי רישיון יבוא ביצים מאוקראינה בפטור ממכס, יוכלו ליהנות מרשת הגנה של המדינה בהיקף של עד 7 מיליון שקל. מידע נוסף

מחסור קשה בביצים ובשר עוף

22 מרץ, 2020 מחסור קשה בביצי מאכל והוא הולך ומחריף ככל שאנו מתקרבים לחג הפסח. כל שנה לקראת החגים, המדינה דואגת ליבוא של ביצי מאכל כדי להשלים את הצריכה הגוברת. גם השנה נעשה יבוא של ביצים (ספרד, איטליה) אך מגיפת הקורונה מתווספת למשוואה ונוצר מחסור כבד.
הצרכנים לא נרתעו מהעלאת המחירים החדה במחיר העוף ומדפי העופות נמצאו ריקים ברשתות מזון רבות. מידע נוסף

הצרכנים בהיסטריה? הזדמנות להעלאת מחירים

15 מרץ, 2020 הציבור בהיסטריה? קונים בלי לבדוק מחירים? הזדמנות מצויינת להעלאת מחירים.
העיתון גלובס מדווח היום על כך, שרשתות המזון קיבלו הודעה על התייקרות של עופות וחלקי עופות.
באתר החרדי "כיכר השבת" מדווחים על עליה שצפויה להגיע עד 30% במחיר העוף כבר מהיום, עם צפי לעליה נוספת בשבוע הבא. מידע נוסף

מכון מיג"ל - מקצוע, רברבנות או פוליטיקה?

27 פברואר, 2020 מנכ"ל מכון מיג"ל בקרית שמונה, דוד זיגדון, כינס מסיבת עיתונאים ב"מלון גליליון" (ידיעה המתפרסמת ב- Ynet) ובישר לעולם על עבודת המחקר שנעשתה בארבע השנים האחרונות על נגיף הקורונה (נגיף הקורונה של עופות, מחולל מחלת הברונכיטיס המדבקת). כמובן, העיתוי הוא לכאורה, במגיפת הקורונה בעולם.
על פי דברי המנכ"ל, פיתוח התרכיב של חוקרי מיג"ל מבוסס על תרכיב תת-יחידה - Subunit. המנכ"ל מדבר על הצגת תרכיב התת-יחידה דרך מערכת העיכול באמצעות פלטפורמה מתאימה. הידיעה מדווחת על הצלחה של ניסויים פרה-קליניים במכון הווטרינרי. על בסיס זה טוען המנכ"ל ניתן לפתח תרכיב נגד מחלת ה-COVID-19 תוך 8-10 שב'. מידע נוסף

ד"ר חנוך יובל, הלך לעולמו

23 פברואר, 2020 ד"ר חנוך יובל, מוותיקי הרופאים הווטרינרים למחלות עופות, הלך היום לעולמו. הלוויתו תתקיים מחר יום שני, בבית העלמין הישן בהרצליה (11:00).
ד"ר חנוך יובל, גבוה ורחב כתפיים, היה כבר רופא וטרינר ותיק, כאשר התחלתי את דרכי בענף העופות. חנוך עבד בעיקר בשלוחת תרנגולי ההודו ושרת חקלאים רבים מהצפון הרחוק ברמת הגולן, דרך הבקעה ועד דרום הארץ.
לפני מספר שנים, נסעתי יחד עם חברי ד"ר זהר גבע, לביקור מקצועי במשק בדרום. בדרכנו חזרה, החלטנו לעצור לרגע באנדרטת "החץ השחור" (מול קיבוץ מפלסים), אתר זכרון למורשת הצנחנים. עמדנו זהר ואני מול אבן שעליה לוחיות עם שמות חיילים ומפקדים שזכו באותות על מעשי גבורה ופתאום אנו רואים את השם: "רב טוראי יובל חנוך". מידע נוסף

נרשם בישראל תכשיר רפואי חדש נגד הקרדית האדומה

11 פברואר, 2020 לראשונה, תכשיר רפואי למתן במי השתייה המיועד להתמודדות מול האקרית האדומה (Dermanyssus gallinae), נרשם בישראל.
התכשיר נקרא: Exzolt והוא ייחודי בתחום ההתמודדות מול טפילים חיצוניים בבעלי כנף, אשר עד היום התבססו על חומרי הדברה ביישום חיצוני.
התכשיר מתבסס על החומר הפעיל Fluralner 1% השייך לקבוצה הפרמקולוגית Isoxazoline. מידע נוסף

זרזי גדילה בישראל - חרפה בהתגלמותה

2 פברואר, 2020 השימוש בזרזי גדילה בישראל היה אמור להיפסק לכל היאוחר ב-1 בינואר 2018, אלא אם התכשירים רשומים כחוק במשרד הבריאות. אבל משרד הבריאות ואגף הרוקחות מנהלים לכאורה משחק כפול וזרזי גדילה ממשיכים להיות מיובאים ולשמש ככאלה בישראל תחת אישור חריג ולמצוא שימוש בהיקפים נרחבים.
כולנו יודעים שלאחר אישור יבוא חריג אין למשרד הבריאות כל פיקוח על השימוש ולמרות זאת הוא ממשיך לאשר יבוא של זרז הגדילה מקסוס.
אישור חריג לתכשיר רפואי, אמור להתקיים במטרה לתת פתרון מקצועי הנדרש בכדי להתמודד עם מחלה הגורמת נזקים לענף. ההתמודדות עם דלקת מעיים נמקית, הנגרמת מחיידק הקלוסטרידיום פרפרינגנס, אינה מחייבת כלל ועיקר שימוש בתכשיר מקסוס - קיימים פתרונות מקצועיים ראויים ואיכותיים והיתר חריג זה משמש בסופו של דבר להמשך שימוש במקסוס כזרז גדילה - הראיה לכך היא במכתב עצמו החתום ע"י אגף הרוקחות "לאחרונה עלה חשש כי נעשה שימוש בתכשיר בניגוד להתוויה האמורה".
הניחוחות העולים מהאישור המצורף מטה, אינם נעימים כלל וכלל.
ואחר כך עוד יספרו שבשירותים הווטרינרים ובמשרד הבריאות דואגים לבריאות הציבור. מידע נוסף

מועצת הלול השמידה את העופות אצל רפי דיין

20 ינואר, 2020 מועצת הלול ביצעה תפיסה של המטילות (671 במספר) במשק רפי דיין - 'אורגני גרין', הממוקם בקירבת ביתן אהרון ואלה הובלו להשמדה.
ההתנהלות הכוחנית של המועצה לענף הלול, מחייבת בדיקה משפטית מעמיקה, האם יש בידה הסמכות להשמדת בעלי חיים מסיבה מנהלית? האם חריגה ממכסת ייצור, מהווה עילה להשמדת בעלי חיים? במדינה בה מועצת הלול מתנהגת כאילו היא גם גוף אכיפה, גם גוף שיפוטי וגם המוציא לפועל את החלטותיו כנראה שהשירותים הווטרינרים במדינת ישראל הם באמת רק בובה התלויה על חוט. השמדה של בעלי חיים במידה ונעשית חייבת להיות מגובה מסיבות מקצועיות מתאימות כמו סכנה להפצת מחלות מדבקות המסכנות את בריאות משק החי, או בריאות הציבור. מידע נוסף

יהושע רימסקי הלך לעולמו והוא בן 90

17 ינואר, 2020 יהושע רימסקי, התזונאי שסלל והוביל לאורך שנים רבות את הדרך המקצועית במכון התערובת אמבר ובלשכת מכוני התערובת בישראל, הלך אתמול לעולמו והוא בן 90.
יהושע נולד ב-1930 בסנטיאגו, בירת צ'ילה.
בשנת 1956 עלה יהושע ארצה עם גרעין של השומר הצעיר לקיבוץ עין החורש, מקום ששימש לו בית עד מותו.
לימים נשא את אלישבע אשתו והקים משפחה לתפארת.
יהושע למד הנדסת כימיה, אך את מירב שנותיו המקצועיות עשה כתזונאי הראשי של מכון התערובת אמבר. מידע נוסף

מחשבה טרם שינוי

16 ינואר, 2020 תקנים מחמירים נקבעו לאחרונה למגדלי אסם תחת המותג ביצי Lion בבריטניה.
לפני פחות מ-10 שנים, מדינות האיחוד חייבו בתקנות שינויים ממשקיים במשקי ההטלה והיום בבריטניה ובמדינות אירופאיות אחרות הורסים את לולי הכלובים המאובזרים. ההשקעות הכספיות הנגזרות מכל שינוי הן עצומות וכאשר משק ההטלה בישראל נערך לשינוי ממשקי על פי מפת דרכים שהוצגה ע"י השירותים הווטרינרים ומשרד החקלאות, טרם הוצג המתווה הממשקי שיסדיר גם את רווחת המטילות. מידע נוסף