מה חדש בישראל - 2022

מה חדש בישראל - 2022

אושרו תקנות רווחת מטילות ביצי מאכל

20 יוני, 2022

ועדת החינוך של הכנסת בראשות ח"כ שרן השכל אישרה את טיוטת התקנות שמקדם שר החקלאות עודד פורר, העוסקות בנושא רווחת המטילות לביצי מאכל. מדובר בתקנות ששנים לא הצליחו להעביר ולקדם כאשר הפעם נקבע מועד ברור לאיסור החזקת מטילות בכלובי הטלה. יו"ר ועדת החינוך ח"כ שרן השכל: "הגיע הזמן שנתקדם ונעמוד בסטנדרטים של מדינה מתוקנת שדואגת לבעלי החיים וגם לחקלאים".  
ועדת החינוך, התרבות והספורט בראשות היו"ר ח"כ שרן השכל, אישרה היום (ב') את תקנות צער בע"ח (הגנה על בע"ח)(גידול תרנגולות מטילות והחזקתן), התשפ"ב-2022. 
מדובר בשינוי מהותי ותפיסתי בענף ההטלה בישראל. השינוי מתרחש לאחר שנים רבות של מאבק והתנגדויות קשות מצד ארגוני החקלאים שלא רצו להבין את צורך להתאמת תנאי הגידול לדרישות רווחת בעלי החיים. 
מי שעקב אחר הדיון בועדת הכנסת יכול היה להתרשם מחוסר ההבנה של אנשים הקובעים מדיניות המשפיעה על עשרות משפחות ופרנסתן. ויותר מכך, קשה להבין כיצד ניתנה הסכמה לביטול ממשק גידול קיים (כלובי סוללה) בפרק זמן של 3 שנים. אין מדינה אחת בעולם שהובילה שינוי בממשק גידול מטילות בפרק זמן שכזה והמשמעות היא אחת: הוצאת המשק המשפחתי מענף ההטלה במחי יד והעברת מכסות הייצור למשקים הגדולים. אין חובת סימון סוג ממשק הגידול ע"ג הביצים ואגב, בדומה לאיסור הלעטת האווזים בשנת 2006, גם הפעם אין כל התייחסות שתימנע יבוא ביצים מלהקות שאינן עומדות במדדי רווחת בעלי החיים בישראל. 
השינוי היה נדרש, הדרך מאד, אבל מאד עקומה...