מה חדש בישראל - 2023

מה חדש בישראל - 2023

ענף הלול בכנסת: ועדת הכלכלה

13 מרץ, 2023

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ דוד ביטן, קיימה ב-12/3 דיון שעסק בענף ההטלה. במהלך הדיון עלו הקשיים איתם מתמודדים המגדלים במעבר ללולים ללא כלובים, והיו"ר ביטן ביקש כי משרד החקלאות ירכז את שינוי תכניות הבניין וקבלת ההיתרים עבור כל החקלאים והמושבים, ומי שלא יצטרך לטיפול הכולל יצא מהענף. עוד הוא קרא לפקח לא רק על מחיר הביצה לצרכן אלא גם על המחיר שמקבל החקלאי.
שוסטר (המחנה הממלכתי) אמר שצריך לשמור על הענף במשק המשפחתי במושבים ולא להוביל לריכוזיות (נ.א. נראה שאיחרו כבר את הרכבת). ח"כ עופר כסיף (חד"ש) ביקש שלא לתת ארכה לשימוש בלולי הסוללה אותם הגדיר "לולי העינויים", וקרא לסמן על הביצה את סוג הלול ממנה הגיעה.
ח"כ יסמין פרידמן (יש עתיד) אמרה כי היא חוששת מדחייה ביישום התקנות העוסקות בהרחבת הכלובים למטילות.
מזכ"ל ארגון מגדלי העופות, מוטי אלקבץ, אמר כי המגדלים ניהלו מו"מ קשוח מול השר הקודם והביאו הסכם של 380 מיליון שקל לשדרוג לולים ועוד 100 מיליון למגדלים שירצו לצאת מהענף, אך מאז לא נעשה דבר. סמנכ"ל משרד החקלאות לוי ציין כי הכל תלוי בתכנון. לדבריו, המשרד מקדם 26 משטחי גידול בצפון שלא מספיקים לכולם, ויש עוד 28 משטחים שתקועים כי המשרד להגנת הסביבה עוצר בגלל פתרון קצה לפסולת.
מנהל השירותים הווטרינריים, ד"ר תמיר גושן, אמר כי 70% מהמטילות ו-85%-90% מהלולים לא עומדים בתנאי איגרת השירותים הווטרינריים. הוא הוסיף כי מי שמוכיח שהוא בדרך להשלמת המהלך למעבר ללול שעומד בדרישות יכול להמשיך לגדל, ואמר כי המצב הנוכחי מקשה להשתלט על מגפות, משפיע על בריאות העוף וגם על בריאות הציבור.
היו"ר ביטן ביקש ממשרד החקלאות לרכז את הטיפול בנושא ולממן זאת מתקציב הרפורמה, ומי שלא יצטרף להסדרה המרוכזת יצא מהענף. באשר לפיקוח על מחיר הביצה אמר ביטן כי צריך לפקח גם על המחיר שמקבל החקלאי מהמשווק ולפתור גם את בעיית מחיר הגרעינים שתוריד את כל מחירי התוצרת מהחי.
נציגת המשרד להגנת הסביבה, גלי דוידסון, אמרה כי אתרי הפסולת הקיימים בצפון לא נותנים מענה מספיק. היו"ר ביטן קרא למשרד לפתור את הבעיה ולא על חשבון החקלאים. הוא אף קרא לנציגי ארגוני הסביבה ובעלי החיים להפעיל את הלחץ דווקא על המשרד להגנת הסביבה, שמעכב את המעבר ללולים החדשים. דוידסון הגיבה כי המשרד הוא לא הגורם המעקב. היו"ר ביטן שב וקרא למשרד החקלאות לטפל בנושא במרוכז והודיע כי בשבועות הקרובים תתכנס הוועדה שוב לוודא שהטיפול בנושא מתקדם.​