מה חדש בעולם - 2022

מה חדש בעולם - 2022

30 שנה לטכנולוגיית ה-In Ovo

25 מרץ, 2022

חברת זואטיס חוגגת בימים אלה 30 שנה מאז נעשה השימוש המסחרי הראשון בחיסון לתוך הביצה - In Ovo. 
המכשיר Inovoject שהושק ע"י חברת Embrex היווה פריצת דרך בתחום יישום תרכיבי העופות ומאז הטכנולוגיה בתחום זה המשיכה והתפתחה הן במכונות היישום והן בתרכיבים המיושמים בשיטה זו. חברות תרכיבים נוספות שהבינו את הפוטנציאל הגלום בשיטה, נכנסו אף הן לפיתוח מכונות הזרקה דומות. בשנים הראשונות לאחר התלהבות ראשונית, התהליך נבלם יחסית, אך בשנים האחרונות השיטה זוכה לתנופה מחודשת ושימוש נרחב במדינות רבות בעולם.
גם בישראל השיטה נכנסה בתחילה למדגריות, אבל עם הפסקת השימוש בחיסון המארק בפטמים, העלויות לא הצדיקו את המשך הפעילות וזו נבלמה לחלוטין. חברת זואטיס רכשה את חברת אמברקס בשנת 2007 ונתנה את הגב הכלכלי הנדרש להמשך הפיתוח בתחום.
כיום, כ-80% מאפרוחי הפטם בארה"ב מחוסנים בשיטת ה- In Ovo. הטכנולוגיה שופרה עם השנים והיום טכנולוגיה זו משמשת גם את יצרניות התרכיבים (תרכיבים לבני אדם ובתחום הווטרינרי) להזרקת ביצים מעוברות. מחקרים חדשים מציגים פיתוחים של הזרקה לתוך הביצה ללא מחט (1) והשיטות משתלבות ברובוטיקה המציגה פתרונות מתקדמים למדגריות.


 

1. Huang, K.-J.; Li, C.-H.; Tsai, P.-K.; Lai, C.-C.; Kuo, Y.-R.; Hsieh, M.-K.; Cheng, C.-W. Electromagnetic Force-Driven Needle-Free in Ovo Injection Device. Vet. Sci. 2022, 9, 147. https://doi.org/10.3390/vetsci9030147