מה חדש בעולם - 2022

מה חדש בעולם - 2022

מלחמת רוסיה אוקראינה והשפעתה על החקלאות

25 פברואר, 2022

הפלישה של רוסיה לאוקראינה פגעה ביצוא של אחת מספקיות התבואה הגדולות בעולם.
אוקראינה אחראית על 13% מיצוא התירס העולמי ו-12% מהחיטה. חברות ענק אמריקאיות המפעילות מסופי יצוא באוקראינה עצרו מפעילות.
החוזים העתידיים על החיטה הנסחרים בשיקגו זינקו כמעט ב-12% והגיעו לרמה הגבוהה ביותר מאז יולי 2012. מחירי החיטה האירופיים זינקו ב-15% במשך השבוע האחרון. פלישת רוסיה בדרום ובמזרח אוקראינה פוגעות בלב אזורי גידול החיטה הגדולים ביותר של אוקראינה, המשתרעים על פני החצי הדרומי של המדינה, מחארקוב בגבול המזרחי עם רוסיה ועד אודסה על קו חוף הים השחור של המדינה.
לפי נתוני הסטטיסטיקה הממשלתית, מעל 700,000 טונות של חיטה מיוצאות מאוקראינה במהלך כל אחד מהחודשים פברואר, מרץ ואפריל. זה הרבה מתחת ל-3.64 מיליון ו-4.5 מיליון טון שיוצאו באוגוסט וספטמבר בהתאמה, אבל מספיק כדי להפריע לשרשרת אספקת היבולים. תשתיות פגומות וגודש בנמל עלולים להשפיע גם על המסחר במהלך השנה ולהגביר את אינפלציית מחירי המזון בעולם.

עבור סין, אוקראינה היא ספקית תבואה מרכזית והביקוש לתירס בסין נמצא בשיא בשל עליה חדה בגידול החזירים שם. במהלך שנת 2021 אוקראינה ייצאה שיא של 8.2 מיליון טון תירס לסין. כמעט 30% מסך יבוא התירס הסיני. אוקראינה מייצאת גם שעורה ושמן חמניות לסין.
מצרים ואינדונזיה הן הקונות הגדולות ביותר של חיטה אוקראינית, כל אחת מהן מהווה יותר מ-15% מכלל סחר החיטה של ​​אוקראינה. 
עבור מצרים, יבואנית החיטה הגדולה בעולם, גישה לחיטה במחיר סביר יכולה להוות שאלה של יציבות פוליטית.
עבור אוקראינה עצמה, המגזר החקלאי הוא אחד מנקודות האור העיקריות של כלכלתה. הצהוב בדגל המדינה מסמל את שדות היבול שלה. כל הפרעה לסחר בדגנים תהיה משמעותית מאד לכלכלת אוקראינה. עם יותר מ-41 מיליון דונם של קרקע חקלאית, המכסה 70% מהמדינה, החקלאות היא הייצוא הגדול ביותר של אוקראינה והחלק הגדול בכלכלתה.
אוקראינה היא גם ספקית עופות גדולה לאיחוד האירופי. בשנת 2020 יצוא זה עמד על 431,000 טון. 13,500 יוצאו מאוקראינה למדינות האיחוד האירופי.