מה חדש בישראל - 2022

מה חדש בישראל - 2022

שר החקלאות: מי תופס את מדינת ישראל בביצים?

https://twitter.com/oded_forer/status/1584963857067692032?t=rw5K9cTfYC6iNPrc7iHa7g&s=08 26 אוקטובר, 2022

שר החקלאות עודד פורר, בציוץ ארוך בטוויטר:
כולכם מכירים את זה שלפתע בפסח נגמרות הביצים בסופר. למרות שמדינת ישראל מלאה בלולים ולולנים, עדיין, לפעמים פשוט נגמרות הביצים. אם זה נשמע לכם מוזר, אז חכו עד שתשמעו את הנתון הבא:
ברגע הכניסה שלי למשרד החקלאות, המחירים של הביצים בישראל היו במקום ה-4 הכי יקר בעולם! מעלינו היו רק שוויץ, ניו זילנד ואיסלנד. במדינות עשירות כמו דנמרק, נורווגיה, יפן, אוסטרליה, שוודיה וקנדה, ישלמו פחות על ביצים. זה למרות שחלקן מייצרות הרבה פחות ביצים מישראל יחסית לנפש. 
למה זה ככה? התשובה היא שבישראל יש דבר כזה שנקרא מועצת הלול. בגדול, מדובר בשריד מהתקופה שבה עדיין חשבו שקומוניזם עובד. אם המילה "מועצה" הזכירה לכם לרגע את השם ברית המועצות, זה לא במקרה. התפקיד של מועצת הלול, הוא בגדול, להפריע למשק הביצים ולהפוך הכל ליקר מאוד ומושחת מאוד. כלומר, זה לא מה שהם טוענים שהם עושים כמובן. אז מה הם עושים באמת? הם אחראים לחלק למגדלי הביצים "אישורים" לגדל ביצים. הם גם אחראים לקבוע כמה ביצים כל אחד יגדל וישווק. כלומר, במקום שמגדל ביצים כלשהו יחליט שהוא מגדל כמה ביצים שבא לו וימכור בכל מחיר שיתחשק לו, ישנם אנשים שגם מגבילים אותו וגם יכולים להחליט שהם בכלל לא מאשרים לו לגדל ביצים, אלא מביאים את האישור למישהו אחר. המישהו האחר כמובן יכול להיות חבר או קרוב שלהם, אבל זה כבר נושא לדיון אחר.
עוד לא שמעתם על הדובדבן שבקצפת:
גידול ביצים מעבר להיתר, זו עבירה על החוק. כן כן. להוריד את המחיר לצרכן ולמנוע מחסור בשוק, הופכת אותך לעבריין. מזל שמועצת הלול גם לא קובעת לרופאים את מי לרפא וכמה חולים הם יכולים להציל היום. בפועל אזרחי ישראל משלמים מחיר מאוד יקר, על ביצים כל כך לא איכותיות שאסור אפילו לייצא מפני שהן לא עומדות כבר בתקנים המערביים. אם זה נשמע לכם הזוי, לא יעיל ומטורף, אז אתם צודקים. כמובן שההיגיון הבריא אומר שחייבים לבטל את התכנון הזה במיידי, אבל הבעיה היא שלא רק שמועצת הלול מתנגדת לכך אלא שגם יש חברי כנסת ואף שרים המתנגדים לכך, מתוך אינטרסים צרים. אבל לאחר עבודה מאומצת וצודקת, הצלחתי להגיע למצב היסטורי שבו יסתיים התכנון הריכוזי בענף הלול, והצלחתי להעביר חקיקה שאומרת שהתכנון יסתיים בהדרגה תוך 10 שנים. בתום הזמן הזה, התכנון לא יהיה קיים יותר ויהיה חלק מההיסטוריה הפחות מוצלחת של מדינת ישראל (ואם יורשה לי, ברית המועצות). בנוסף, הצלחתי להוריד את המכס על ייבוא ביצים ב-50% - מה שיגדיל את כדאיות הייבוא של הביצים ויעודד את מועצת הלול כבר עכשיו להתיר ייצור ביצים נוסף על מנת להוזיל את המחיר כבר עכשיו.
אבל, זה לא כל מה שעשיתי. הלולים בישראל השתמשו כבר שנים בכלובים מיושנים, צפופים ובעיניי גם מאוד לא אנושיים שנקראו "לולי זבל". מעכשיו, לא ניתן יהיה להקים לולי זבל. כל לול שיתחדש, ישתדרג או יעבור שיפוץ, יאלץ במיידי לעבור ללולים מתקדמים ללא כלובים, שבהם הביצים יהיו יותר בריאות ולתרנגולות יהיה מרחב תנועה. בעוד זמן מה, אנחנו נתחיל לאכול ביצים זולות יותר, בריאות יותר ולא יהיה יותר מחסור.