מה חדש בישראל - 2022

מה חדש בישראל - 2022

כלובי התרנגולות בשלטי חוצות בירושלים

2 מרץ, 2022

עמותת אנימלס יצאה הבוקר (ד') בקמפיין פרסום חסר תקדים בהיקפו למען בעלי חיים, הקורא להוציא מחוץ לחוק כליאה של תרנגולות בכלובים בתעשיית הביצים. יריית הפתיחה של הקמפיין היא בשלט חוצות מרכזי ובין הגדולים בירושלים, המתנוסס בכניסה לעיר, בו מוצגות תמונות ענק של תרנגולות כלואות בכלוב, מלוות בכיתוב: "89% מהישראלים: להוציא מחוץ לחוק כליאת תרנגולות בכלובים", כפי שנמצא בסקר של מכון גיאוקרטוגרפיה (אוקטובר 2020).
בנוסף לשלט החוצות, פרסומי הקמפיין יתפרשו על גבי 350 תחנות אוטובוס ואוטובוסים בירושלים ובתל אביב, וילוו בתשדיר בכאן ב' בקריינות של גדי סוקניק. מועד עליית הקמפיין אינו מקרי: לאחרונה משרד החקלאות פרסם להערות הציבור טיוטת תקנות לפי חוק צער בעלי חיים, שלאחר אישורן בכנסת יאסרו בהדרגה על כליאת תרנגולות בכלובים.
לאחרונה הוגשה הצעת תקנות בנושא רווחת המטילות שאמורה לקדם את ביטול ממשק הכלובים מכל סוג שהוא עד ה-31 בדצמבר 2031.
טיוטת התקנות שפרסם משרד החקלאות (13.2.2022) היא חלק מרפורמה בתעשיית הביצים, עליה הכריזו שרי האוצר והחקלאות ביולי 2021. במסגרת הרפורמה המתוכננת, לולי הכלובים הישנים יוצאו משימוש, ויוחלפו בלולים חדשים. על פי טיוטת התקנות, כל לול חדש שייבנה בישראל יהיה לול ללא כלובים, ומיום 1.1.2032 יאסר לחלוטין להחזיק תרנגולות בכלובים. בתקופת המעבר עד לכניסת האיסור לתוקף באופן מלא, תיאסר באופן הדרגתי כליאת תרנגולות בכלובים המקצים להן שטח של 350 סמ"ר לתרנגולת (כיום), בעוד שניתן יהיה להחזיקן בכלובים אשר מקצים להן שטח של 600-750 סמ"ר לתרנגולת.