מה חדש בישראל - 2022

מה חדש בישראל - 2022

צפי למחסור ביצים בפסח

23 פברואר, 2022

השמדת להקות הטלה משפעת עופות וניוקסל בהיקפים נרחבים במהלך החודשים האחרונים, קשיי יבוא מאוקראינה וספרד, כל אלה מצביעים על מגמה של חוסר צפוי בביצי מאכל בחג הפסח הקרוב. יתכן ובסוף יצוץ פתרון יצירתי, אך על פי הנתונים כרגע צפוי מחסור ביצים בפסח.
מועצת הלול מעכבת כרגע חתימה על המכסות החדשות, הסיבות אינן ברורות ונסיונותיה של העיתונאית מירב ארלוזורוב (דה-מרקר 23/2) לחלץ תשובות מהמועצה לענף הלול עלו בתוהו. במגדל השן בבית יכין קפלן 2 - תל אביב, כנראה לא חושבים שחייבים לספק תשובות לחקלאים ולציבור.
התכנון לאורך שנים התבסס על יצור מקומי שנתן מענה מדוייק עד גבולי לצריכה המקומית והשלמות מיבוא בחגים או במקרה שהתפתח חוסר השלים את הדרישה. בצורה זו מנעו עודפים ועשו הכל כדי להקל על יבוא זול. איש לא ראה ביבוא סכנה. כך התחיל הרומן הראשון עם טורקיה, כאשר המועצה לענף הלול יד ביד עם השו"ט לימדו את פקידי האוצר שניתן ליבא ביצים במחיר זול.
דאגו לא להחתים את ביצי היבוא (חשש שהצרכן לא יקנה), דאגו להביא ממדינה בה לא מחסנים או מנטרים סלמונלה ולעזאזל עם החוק ובריאות הציבור.
כולם נהנו, איש לא הביט קדימה למשמעויות העתידיות. ואז... הגיעה תביעה ייצוגית, (התביעה הוגשה נגד משווקים/יבואנים ולא נגד המועצה לענף הלול ומשרד החקלאות רק מהסיבה שאלה מוגנים מתביעות ייצוגיות) שחייבה את השו"ט לאכוף את סימון הביצים מיבוא, והופיעו כתבות עיתונאיות על סלמונלה בביצי המאכל שחייבו להתחיל לנטר וליבא ממקומות עם תכנית ניטור לאומית לסלמונלה. טירפדו כל נסיון לשפר את רווחת המטילות והארגונים הפועלים למען רווחת בעלי החיים החלו להעלות את הנושא שוב ושוב בוועדת החינוך של הכנסת. קיימו מאבק משפטי נגד חווה חקלאית שאכלסה 500 מטילות ללא מכסה (כאשר בפועל חריגות במכסות קיימות במאות אלפי מטילות) וסיפקו דלק לארגון קהלת.
נציגות המגדלים והמועצה לענף הלול הגיעו לעימותים מול משרד החקלאות והשו"ט, במקום לקיים דו-שיח מקצועי ואמיתי לקידום הענף. 
אם תסתכלו על השינויים שמבקש משרד החקלאות לקדם לא תראו את נושא בריאות הציבור עומד כנושא מרכזי ובראש סדר העדיפויות. "לולי זבל" הפכו שם נרדף ללולי סוללות, אבל האמת היא שלולי סוללות הם צורת ממשק, לא מצב תברואתי. לולי סוללות מחייבים שינוי לא בגלל בריאות הציבור אלא בגלל היבטים ברווחת המטילות. לול רפורמה או לול ללא כלובים שמנוהל ברשלנות יכול להיות "לול זבל" ולול סוללות המנוהל באופן מקצועי ונכון יכול לספק ביצים איכותיות לציבור הצרכנים. 
בכל הדיונים של משרד החקלאות הנושא החשוב היחיד שזוכה לקידום משמעותי הוא רווחת המטילות.
אין שיח על עקיבות ביצי מאכל, על אריזות סגורות, על סימון אזהרות ודרכי טיפול נכון לצרכן, על תקינה בנושא איסור שטיפת ביצי מאכל - לאיש לא באמת אכפת מבריאות הציבור.
ההוכחה הפשוטה לחוסר האיכפתיות הכללית היא, שסימון "תו ירוק" שיכול להופיע על פי חוק על פני כל מדף ביצים ברשתות השיווק ולקדם את הערך התזונתי של ביצת המאכל אינו מקודם/נדרש על ידי המועצה לענף הלול או ארגון המגדלים.