מה חדש בישראל - 2020

מה חדש בישראל - 2020

מאבק על יבוא ביצי מאכל ודיווחי אמת

29 יולי, 2020

העמותה "האינטרס שלנו הלובי שלך בכנסת" מבקשת לבטל מכסי מגן לביצים, בכדי למנוע מחסור בביצי מאכל. מנכ"ל המועצה לענף הלול, מר מולי לויט, שולח מכתב לשר האוצר, חה"כ ישראל כץ (מצורף מטה) ופותח את מכתבו ב"יש בפנייה אי-דיוקים העלולים לגרום להטעייה של מי שאינו מכיר את המטרייה (אגב, הכוונה "למי שאינו מכיר את התחום/הנושא"). ומה עושה מנכ"ל של גוף ציבורי המכהן בתפקידו כבר למעלה מעשור? טוען טיעונים לא מדוייקים, מטעים שמטרתם להכשיל לכאורה את קורא המכתב, שאינו מצוי בתחום המקצועי.
סעיף 12 למכתב: "כמקובל באירופה המערבית, ישנם מבין אלפי "זני" הסלמונלה, שני "זנים" העלולים לפגוע גם בבני אדם, סלמונלה אנטריטידיס (SE) וסלמונלה טיפימוריום (ST)".
סעיף 14: "לפיכך קנה המידה הנכון להשוואה בין-לאומית, הוא רמת הנגיעות ב-SE ו-ST".
תהיה הסיבה אשר תהיה, חוסר הבנה, הטעיה מכוונת, אמירה זו של מנכ"ל המועצה היא לא נכונה לחלוטין.
יש למעלה מ-2500 זני סלמונלה שונים, חלקם אלימים יותר, חלקם אלימים פחות, אך עשרות זנים נחשבים זואונוטים ומעורבים בהדבקות בני אדם.
די לסקור את דו"ח משרד הבריאות ולראות כיצד זני סלמונלה שאינם SE או ST, מעורבים בתחלואה קשה בבני אדם בישראל (לדוגמה: סלמונלה אינפנטיס), הרעלת המזון הקשה ביותר בארה"ב מסלמונלה, נגרמה ע"י סלמונלה היידלברג (מקור בשר עוף). איחזור הקורנפלקס של תלמה ב-2016 ע"י משרד הבריאות, נעשה בשל ממצא סלמונלה שאינו SE או ST. ההחלטה של השירותים הווטרינרים בשנת 2011 לחייב את להקות הרביה בישראל לחסן כנגד הזן סלמונלה אינפנטיס נבעה אך ורק משיקולים של בריאות הציבור.
הטענה כאילו באירופה מתמקדים רק בשני זני סלמונלה אינה נכונה ומטעה. אירופה מנטרת את להקות בעלי הכנף המסחריות בשלוחות השונות לכל סוגי הסלמונלה והיא מציבה יעדים לצימצום כלל הסלמונלה בלהקות ההטלה לביצי מאכל. המדיניות אכן נוקטת בהשמדה של להקות נגועות ב-SE או ST, אך ההתייחסות המקצועית היא לכלל זני הסלמונלה ולשכיחים מביניהם במיוחד.
הטבלה המוצגת במכתב המנכ"ל משמיטה את הנתונים המלאים המתפרסמים ע"י השירותים הווטרינרים הכוללים את הנגיעות בכלל זני הסלמונלה, בשל משמעותם המקצועית לבריאות הציבור. לכאורה, נוצר הרושם, שהשמטת הנתונים מדו"ח השירותים הווטרינרים נעשתה מתוך כוונה - חבל!

 

מסמכים מקושרים
לחץ להורדה מכתב המנכל (1.9 Mb)