מה חדש בישראל - 2020

מה חדש בישראל - 2020

ספירת מטילות ממוחשבת או לאן הלכו המיליונים?

15 יולי, 2020

מאמר המתפרסם בכתב עת בשם Animal (מאד לא מוכר), נכתב ע"י 4 חוקרים ישראלים ממכון וולקני ואוניברסיטת בן גוריון. הצורך במחקר סופק ע"י מכון וולקני, את הפתרון הציע החוקר מאוניברסיטת בן גוריון. כותרת המאמר:"A machine vision system to detect and count laying hens in battery cages" ובתרגום לעברית: "מערכת צפייה ממוכנת לספירת מטילות בכלובי סוללה" אז הטעות היא כבר בהגדרה, היות וכלובי סוללה הם ממשק הכלובים הישן היוצרים מערך דמוי-סוללה, והוא שונה מממשק כלובים חדשני, המבוסס על כלובים משפחתיים המכילים מספר רב של עופות. הפתיחה של התקציר חושפת את העניין הגדול במחקר. כותבים החוקרים: "ספירה של תרנגולות ידנית בכלובי סוללות בחוות עופות מסחריות גדולות היא משימה מאתגרת: גוזלת זמן ולעיתים אינה מדויקת (אז זהו שלידיעת החוקרים המכובדים, אין כלובי סוללות בחוות מסחריות גדולות, יש ממשק כלובים והוא שונה מסוללות). מטרת המחקר על פי החוקרים, היתה לפתח מערכת סריקה ממוכנת, הסופרת אוטומטית את מספר התרנגולות בכלובים, לצרכי פיקוח.
הצורך המקצועי היחיד הקיים במחקר כזה וחבל שאינו מוזכר כלל, הוא בהיבט של רווחת בעלי החיים ומטרתו להבטיח שהצפיפות בכלובים אינה חורגת מכללים נדרשים בתחום זה (לדאבוננו, טרם הותקנו תקנות בנושא זה בישראל). אבל הצורך, הוגדר בזמנו ע"י המועצה לענף הלול מתוך מטרה לפקח על כמות המטילות במשקי ההטלה החדישים. 
לא ברור האם מחקר זה מבוסס על הפרויקט של המועצה לענף הלול, אך המיליונים שמועצת הלול שילמה מכספי מגדלים (ובסופו של דבר הציבור), מימנו הרפתקה כושלת, שתוצאותיה היו ידועות מראש. 
התנהלות אתית בעייתית, פגיעה בכללי בטיחות ביולוגית בסיסיים (תנועה בין משקי הטלה עם ציוד, מצלמות ואנשים) ומיליוני ש"ח מסתכמים בימים אלה במאמר בעיתון לא ידוע.
כרוניקה של כשלון ידוע מראש.