מה חדש ישראל - 2019

מה חדש ישראל - 2019

כנס תרכיבים ודיוק היסטורי

21 ינואר, 2019

ב-17 בינואר, נערך כנס ייחודי ומעניין במרכז הכנסים של מלון גליליון. הכנס התמקד בתחום התרכיבים ובמסגרתו ניתנה סקירה היסטורית על ייצור תרכיבי העופות בארה"ב וישראל. פרט אחד ומרכזי נשמט, יתכן ובמקרה, מסקירה זו. חברת מורלי של ד"ר מוריס לוי.
ד"ר מוריס לוי, יליד 1913 למד רפואה וטרינרית בסורבון. עבד במכון פסטר בפריז והשלים את ה-PhD שלו בקולג' המלכותי בלונדון. עם חזרתו לישראל התמנה ד"ר לוי למנהל המדור הבקטריולוגי במכון הווטרינרי (1949). בהמשך הוא פורש מהשרות הממשלתי ומקים את חברת מורלי בע"מ, באמצעותה הוא מפתח ומשווק תרכיבים לענף העופות. היה זה ד"ר לוי שבשנות ה-70' הקים עבור חברת "טבע" את מפעל התרכיבים מ.ב.ט. בעטרות (ראה סיפרו של ד"ר עמי נריה: רפואה וטרינרית בארץ ישראל, חמישים שנות רפואה וטרינרית 1917-1967).
חברת ויינלנד האמריקאית, החלה לפעול בישראל רק ביולי 1963, באותה עת ד"ר מוריס לוי היה כבר פעיל ביצור תרכיבי עופות, כולל תרכיבים מיובשים, כפי שמתואר בכתבה בעיתון דבר משנת 1962 (אוגוסט): "עד השנה שעברה נהגו הלולנים לחסן את להקותיהם נגד מחלות הניוקסל ואבעבועות בעזרת תרכיבים נוזליים, אותם סיפקו להם המכון הווטרינרי בבית דגון וחברת מורלי בע"מ, בתחילת שנה זו חלה התפתחות בייצור התרכיבים ושני הספקים התחילו להציע ללקוחותיהם גם תרכיבים יבשים".
הדיוק ההיסטורי חשוב.