מה חדש בעולם - 2018

מה חדש בעולם - 2018

תעשיה הולכת ומתבססת על ביצים מחוות 'ללא כלובים'

21 דצמבר, 2018

לא רק הרשתות הקמעונאיות ורשתות המזון המהיר, גם יצרני המזון מצטרפים למגמה הולכת וגוברת של הפסקת המכירה/ שימוש בביצים שמקורן בחוות הטלה בכלובים ואין מדובר בכלובי סוללה בלבד, אלא בכל סוג שהוא של כלובים. המגמה השוטפת את השווקים לא נעלמה מעינייו של חה"כ דני סיידה (ש"ס), אשר ביקש דיון בוועדת החינוך של הכנסת בדיוק כדי לדון במגמה זו וההתעלמות המקצועית של המערכות בישראל מקידום ההתאמות הנדרשות. חה"כ סיידה שכח רק דבר אחד, השוק הצרכני בישראל כמעט וחסר השפעה על יצור הביצים כאן, כאשר מדובר בביצי מאכל, זאת בגלל משטר המכסות המונע כל תחרות בהיבטים של איכות ומחיר. אבל... כאשר מדובר בתעשייה, ביצי המאכל של היצרנים המקומיים ימצאו את עצמם תוך מספר שנים במשבר. בשנת 2017 הודיעה חברת נסטלה כי בכוונתה להתבסס על ביצים כחומר גלם לייצור, רק ממשקים ללא כלובים (עד 2020 באירופה וב- 2025 בארה"ב). מתחרים כמו Kraft Heinz ו-Conagra עשו גם הם בחירות דומות. חברת אסם שייכת לחברת נסטלה ומגמות אלה ישפיעו גם על השוק המקומי.
חברת Ferrero יצרנית הממתקים האיטלקית, הודיעה כבר בשנת 2014 שעד 2025 כל הייצור במפעלים באיטליה ואירופה יסתמך על ביצי חופש. בימים אלה החברה מרחיבה את התחייבותה גם לייצור במפעליה במכסיקו וטורקיה.
בעולם הקייטרינג, החברה הצרפתית Sodexo ו Camst האיטלקית הודיעו כי עד 2025 הם ישתמשו רק בביצים מתרנגולות 'ללא כלובים' כדי לייצר את הארוחות המוגשות על ידן. Dussmann Service, אשר מידי שנה משתמשת ב 1.6 מיליון ביצים ו-100 טון מוצרי ביצים לארוחות בבתי הספר, הודיעה כבר במרץ 2017 כי תקנה ביצים שמקורם רק בחוות 'ללא כלובים'.

חברות בולטות

תכנון למעבר להספקה מלאה של ביצים ממקור 'ללא כלובים'

יושם כבר בתאריך...

Unilever (Hellmann’s and Best Foods mayonnaise products)

 

2017

Barilla


2020

 

 

The Hershey Company

 

Nestle

 

Sodexo

 

Starbucks

 

Barilla

 

The Hershey Company

 

Nestle

 

Sodexo

 

Starbucks

 

Walmart
2025

 

McDonald’s

 

Dunkin Donuts

 

Jack in the box

 

Kellogg’s

 

Kraft Heinz

 

Subway