מה חדש בישראל - 2016

מה חדש בישראל - 2016

מחאת יצרני ביצי המאכל בצפון

11 אפריל, 2016

מחאה נרחבת של יצרני ביצי המאכל התקיימה ליד הישוב אביבים. מאבק החקלאים בצפון חובק את הרגישות הציבורית לישובי הצפון יחד עם ענף כושל, המיצר ביצי מאכל באיכות נמוכה ובמחיר גבוה. חוסר המנהיגות של ארגון המגדלים לקדם פתרונות מקצועיים תוך שמירה על החקלאים הופכת את המחאה למאבק פוליטי-יח"צני נגוע בחוסר תום לב וביקורת עצמית. הציבור ימשיך לאכול ביצים לא איכותיות, ישלם מחיר גבוה המגלם רווחיות בלתי סבירה והפסדים על תחלואה ויצרנות נמוכה.

יצרני הביצים בגליל זכאים לסובסידיה ישירה מתוקף חוק הגליל, של שבע אגורות לביצה עד 2017. הייצור של ביצי מאכל בישראל, מתקיים תחת מכסות ייצור המפוקחות ע"י המועצה לענף הלול. קיים סחר במכסות (מכירה/ השכרה), דבר המצביע על רווחיות עודפת בענף. כ-30 מיליון ש"ח גובה מועצת הלול מידי שנה ממגדלי המטילות, התמורה לתשלום זה היא פיקוח על מכסות יצור ומניעת הברחות ביצים מהרשות הפלשתינאית. מחיר ביצת מאכל ברשות הוא פחות ממחצית מחירה בישראל, פער המעודד הברחות של ביצים לתחומנו. כמובן שעלויות אלה מגולגלות בסופו של דבר על הצרכן.
לול משפחתי עם 2,400 תרנגולות מייצר הכנסה חודשית של כ־7,000 שקל ברוטו, כולל סובסידיה ממשלתית ישירה של כ־2,800 שקל בחודש. היקף העבודה בלול כזה מוערך בשעתיים ביום לכל היותר (האם זו הכנסה נמוכה?) על פי הערכות של משרד האוצר, הצרכנים בישראל מוציאים מדי שנה כ־350–400 מיליון שקל מיותרים על ביצים, בהשוואה לצרכן במדינות אחרות.