מה חדש ישראל - 2016

מה חדש ישראל - 2016

תחקיר הביצים של ערוץ 10

21 מרץ, 2016

תוכנית עושות חשבון בהנחייתן של לינוי בר גפן וסיון קלינגבייל בערוץ 10, ששודרה ביום ראשון ה- 20 במרץ, חשפה בפני הציבור היבטים בעייתים וחמורים בכל הקשור לשלוחת ההטלה במדינת ישראל. לעוסקים בענף, לא היה בכתבה חידוש רב ובכל זאת, אנו מבקשים לשים מספר דגשים על נושאים ששודרו בכתבה.

1. ד"ר משה רפלוביץ, הסמכות המקצועית הווטרינרית היחידה שהסכימה להתראיין, תארה באופן די מדוייק את הסכנות הטמונות באכילת ביצי מאכל בישראל. יתכן ובמקום לקבוע באופן נחרץ שרוב ביצי המאכל בישראל נגועות בסלמונלה הוא היה צריך לומר שלהערכתו כך הדבר, רק מהסיבה ששלוחה זו אינה מנוטרת כלל ולכן אין מידע אמיתי ומדוייק לגבי נגיעות שלוחה זו בחיידק הסלמונלה. 
2. פרופ' אורן פרוי לא גילה ידע רב בתחום שאינו עיקר עיסוקו. במיוחד קשה לקבל מפרופסור מהאוניברסיטה העברית התבטאות הקושרת בין קלופידול לאנטיביוטיקה.
3. שטיפת ביצי מאכל - עבירה על החוק: אמירה זו שבה ונאמרה במהלך הכתבה והאמת היא ששטיפת ביצי מאכל אינה מהווה עבירה על החוק. הסיבה לכך היא פשוטה, במדינת ישראל אין כל תקינה בנושא שטיפת ביצי מאכל ולא קיים כל איסור בחוק בנושא זה. אכן, מקצועית תהליך זה כפי שנעשה במשקים מסוכן, אך המחוקק בישראל לא טרח לתת דעתו לכך.
4. ממשק גידול: האם שמתם לב לכך, שבביקור בלול ההטלה ברגע שצוות הטלוויזיה והלולן נכנסו ללול, היה חושך? האם כך מתנהל ממשק התאורה במשק הטלה מסודר?  
5. והיו לנו גם שתי דיאטניות, שכמעט ולא הסכימו ביניהן בכל נושא. טל חייקין, היתה זו שצדקה בכל תחום. 
לסיכום זכינו אף לתגובה של משרד החקלאות. לא רק שאיש לא טרח להופיע, להציג עמדה ולקיים את חובתו הציבורית שהיא מענה לתמונות והאמירות הקשות שבכתבה אלא התגובה הכתובה שנמסרה לערוץ 10 סיימה במילים "מאחר ולא ניתנת למשרד אפשרות להגיב כיאות, המשרד יגיב באמצעים שימצא לנכון" - לי זה נשמע יותר איום מתגובה מקצועית ראויה.