מה חדש בעולם - 2019

מה חדש בעולם - 2019

Darobactin - גילוי של תכשיר אנטיביוטי חדש

Nature volume 576, 2019:459–464 22 דצמבר, 2019 מחקר המתפרסם לאחרונה בכתב העת המדעי Nature חושף גילוי של אנטיביוטיקה חדשה, Darobactin, פעילה כנגד חיידקים גראם-שליליים.
החומר, חלבון - מיוצר ע"י חיידק Photorhabdus (חיידק המצוי בנמטודות קרקע). מידע נוסף

עדנה לענף העופות בארה"ב

20 דצמבר, 2019 ענף העופות בארה"ב, מציג צמיחה וצפי חיובי לאחר תקופה של מחירים נמוכים.
מאז נובמבר, מחירי העופות נמצאים בעליה לאחר שפל בשנתיים האחרונות. מידע נוסף

חברת S&R Egg Farm תקים חוות מטילות שתכיל 3 מיליון מטילות

18 דצמבר, 2019 חברת S&R Egg Farm קיבלה לאחרונה את האישורים האחרונים הנדרשים להקמת חוות מטילות ב- La Prairie, ויסקונסין, שתכיל 3 מיליון מטילות. ההשקעה הכספית מוערכת ב- 100 מיליון דולר.
חברת S&R Egg Farm ממוקמת במקום ה-22 בין היצרניות לביצי מאכל בארה"ב ומגדלת היום כ- 4.35 מיליון מטילות לביצי מאכל. מידע נוסף

גזע קוב וכשרות

6 דצמבר, 2019 חברת Cobb הודיעה כי קו הגזע Cobb500 הוסמך ע"י בד"צ כקו כשר (חברת הטיפוח היחידה שזכתה להסמכה מאין זו). ההסמכה היא של בד"צ ירושלים.
העניין של חברת קוב בקבלת הכשר לקו הגנטי שלהם הוא התאמה של המוצר לדרישות לקוחות פוטנציאלים. מידע נוסף

מהדורה 14 של הספר מחלות עופות, יצאה לאור

28 נובמבר, 2019 המהדורה החדשה מורחבת וכוללת נושאים חדשים בתחום רפואת העופות, בחינה של כלי אבחון חדשים ומידע מדעי עדכני. הספר מעודכן ומציג תמונות צבעוניות של פתולוגיות שונות. הספר עוסק גם בהיבטי גידול וממשק חדשים כמו גידול עופות ללא אנטיביוטיקה, בנוסף למידע על מחלות מגיחות וכאלה עם אטיולוגיה מורכבת או לא ידועה.
המהדורה מחולקת לשני כרכים: הראשון בעיקרו כולל את המחלות הנגיפיות והשני את המחלות החיידקיות, פטרייתיות, טפיליות, מטבוליות, בעלות אטיולוגיה לא ידועה ועוד. מידע נוסף

סין הסירה את האיסור על יבוא עופות מארה"ב

15 נובמבר, 2019 סין הודיעה כי תסיר את האיסור שלה על יבוא תוצרי עופות מארה"ב, לאחר שמאז ינואר 2015 הוטל איסור בעקבות התפרצות מחלת שפעת העופות. למרות שמאז אוגוסט 2017, ארה"ב הוכרזה חופשיה מהמחלה, סין לא הסירה את האיסור ליבוא משם. ארצות הברית היא יצואנית העופות השנייה בגודלה בעולם, עם יצוא עולמי של בשר עוף ומוצריו בהיקף של 4.3 מיליארד דולר בשנת 2018. סין צפויה לייבא את כל סוגי בשר העוף, כמו גם חלקי עופות שלא נצרכים בדרך כלל בארצות הברית (רגלי תרנגולות). מידע נוסף

EFSA: רווחת עופות בשחיטה

15 נובמבר, 2019 ארגון EFSA מפרסם בימים אלה סקירה מפורטת לגבי האמצעים שיש לנקוט בתהליך השחיטה של עופות במטרה לשמור על רווחת בעלי החיים. הדו"ח מזהה מספר מוקדים והיבטים מרכזיים בתהליך, המייצרים פגיעה אפשרית ברווחת בעלי החיים, מרגע הגעת העופות למשחטה כמו: כאב, צמא, רעב או תנועה מוגבלת. הדו"ח מפרט אמצעים לתיקון ומניעה.
על פי הדו"ח עיקר הבעייות נובעות מכשל בתפקוד העובדים הנובעים מחוסר הכשרה מתאימה ושימוש בכח עבודה מיומן.
EFSA מדגיש את החשיבות בהכשרת הצוותים לזיהוי וטיפול נכון בעופות לאורך כל התהליך. מידע נוסף

ארה"ב: תמיכה ביצרני הביצים ולא במכסות

14 נובמבר, 2019 משרד החקלאות האמריקאי הורה לרכוש ביצי מאכל בהיקף כספי של 20 מיליון דולר, כחלק מתכנית לפיצוי החקלאים על אבדן היצוא לסין, תוצאה של סכסוך סחר עם סין.
הרכישה כוללת ביצי מאכל בעלות כוללת של 7.5 מיליון דולר וביצים קפואות בסך של 12.5 מיליון דולר. הביצים יופנו לבתי ספר (במסגרת תכניות ההזנה לבתי ספר) ומוסדות סיוע. מידע נוסף

ניו יורק: איסור מכירת כבד אווז

2 נובמבר, 2019 מועצת העיר ניו יורק הצביעה בעד איסור מכירת כבד אווז במסעדות וחנויות, מהלך זה נתמך ע"י ארגונים הפועלים למען זכויות בעלי חיים. חברי המועצה אישרו את האיסור ברוב של 42 מול 6. החוק, שיונהג בשנת 2022, מחייב עדיין את חתימתו של ראש העיר. עבירה על החוק תגרור קנס של בין 500 ל- 2,000 דולר.
ניו יורק אינה הראשונה לאסור מכירת כבד אווז בתחומה, קליפורניה אסרה זאת בשנת 2012, שיקגו עשתה זאת בשנת 2006 אך ביטלה את החוק לאחר שנתיים. מידע נוסף

סטנדרטים חדשים ללולי אסם למגדלי ביצי Lion בבריטניה

2 נובמבר, 2019 תקנים מחמירים נקבעו לאחרונה למגדלי אסם תחת המותג ביצי Lion בבריטניה.
על פי המדדים החדשים הצפיפות המכסימלית המותרת תהיה 16.5 עופות למ"ר וידרשו תנאי ממשק נוספים. מידע נוסף

שימוש בתכשירים אנטי-מיקרוביאלים בבריטניה 2014-2018

31 אוקטובר, 2019 מכירות תכשירים אנטי-מיקרוביאלים בבריטניה, לשימוש בבעלי חיים המייצרים מזון פחתו ב -53% בין השנים 2014-2018. קבוצת התכשירים המוגדרת כבעלת חשיבות קריטית לבריאות הציבור ירדה ב 0.4 טון (18%) בהשוואה לשנת 2017; סה"כ ירידה של 3.1 טון (66%) מאז 2014.
הטטרציקלינים נותרו הקבוצה הפרמקולוגית הנמכרת ביותר (38%), ואחריה הבטא-לקטמים (27%), וסולפונאמידים/טרימטופרים (10%).
מועצת הלול הבריטית דיווחה בשנת 2018 על שימוש של -16.2 טון חומר פעיל בעופות פיטום (תרנגולות/ת. הודו/עופות מים); מדובר בעלייה של 1.8 טון (12%) בהשוואה לשנת 2017, וירידה של כ- 47.3 טון (75%) מאז 2014. מידע נוסף

הולנד: חובת הזנה מוקדמת בכל המדגריות

21 אוקטובר, 2019 בעקבות פסיקת בית משפט בנושא רווחת בעלי חיים, יחוייבו כל המדגריות בהולנד לדאוג להזנת האפרוחים תוך 36 שעות מהבקיעה (מים ותערובת).
בית המשפט נתן ארכה של 5 שנים למדגריות כדי להתארגן לשינויים הנדרשים. מידע נוסף

חשש לשערוריית מזון בבריטניה

19 אוקטובר, 2019 תכשיר אנטיביוטי שנשלח מסין ויועד לחוות עופות נתפס בשדה תעופה בבריטניה.
התכשיר, אמוקסיצילין יועד לחוות עופות בצפון אירלנד. חשש לשערוריית מזון חדשה, שתחשוף שימוש לא מאושר ולא מבוקר בתכשירים אנטיביוטיים במשק החי.
עיתון הגרדיאן הבריטי חושף בימים אלה חקירה המתנהלת בנושא הברחת אמוקסיצילין מסין לחברה גדולה העוסקת בגידול עופות בצפון אירלנד, מחוז Tyrone. מידע נוסף

מישיגן עוברת לממשק ללא כלובים

19 אוקטובר, 2019 ועדת החקלאות של בית המחוקקים במישיגן אישרה והעבירה לסנאט הצעת חוק הקובעת כי החל משנת 2025, לא יגדלו מטילות בממשק כלובים. הסנאט אמור להצביע על הצעת חוק זו תוך מספר שבועות.
במישיגן יש כ- 15 מיליון מטילות לביצי מאכל והיא השישית בין המדינות בארה"ב בייצור ביצים. מידע נוסף

יבוא ביצים למדינות האיחוד יחייב עמידה בדרישות רווחת בעלי החיים

8 אוקטובר, 2019 מאז 2012, עת נכנסו לתוקף תקנות רווחת המטילות, נאבקים החקלאים במדינות האיחוד למנוע יבוא של ביצים מלהקות הגדלות בתנאים שאינם עומדים בקריטריונים של האיחוד האירופאי. החקלאים ראו ביבוא זה תחרות בלתי הוגנת.
הסכם הסחר החדש של האיחוד האירופאי - מרקוסור (ברזיל, ארגנטינה, אורוגוואי, פרגוואי), יאפשר את ביטול המכסים רק בתנאי שמקור הביצים הוא בלהקות העומדות בתנאי התקינה האירופאיים. מידע נוסף

אוסטרליה: סיור וירטואלי בחוות מטילות

1 אוקטובר, 2019 ביקור בחוות עופות הינו אמצעי לקרב את האוכלוסיה העירונית למשק החקלאי ולהגביר את ההבנה וההכרה לעבודה והמאמץ המושקע כדי לייצר את מזוננו.
ביקורים וסיורים בחוות גידול, הם בניגוד לכל תפיסה של בטיחות ביולוגית, אך באוסטרליה מצאו דרך כדי להתגבר על מכשול זה ולחשוף בפני הצרכן את אופן הגידול והייצור של ביצי מאכל.
סיור וירטואלי הכולל צילומים של 360 מעלות מציג שיטות גידול וייצור שונות במשק החקלאי האוסטרלי. מידע נוסף

סין: חזה מעוצה - מה היקף הבעיה?

Xing et al - Poult Sci. 2019 Sep 20 21 ספטמבר, 2019 מחקר חדש המתפרסם בכתב העת המדעי Poultry Science, מנסה לאמוד את היקף הבעיה ששמה "חזה מעוצה" וחומרתה בסין.
על פי החוקרים, שבחנו 1,135 נתחי חזה, 61.9% נמצאו נגועים בתופעה ברמה כזו או אחרת.
חומרת התופעה נמצאה בהתאמה עם גודל החזה ועוביו.התופעה הפוגעת באיכות הבשר, מטרידה בשנים האחרונות את יצרני בשר העוף בעולם. מידע נוסף

'יום הביצה' העולמי

20 ספטמבר, 2019 ב-11 באוקטובר, חוגגים בכל העולם את 'יום הביצה' העולמי.
מטרת יום זה להסביר את החשיבות התזונתית של ביצי המאכל ולקדם את הצריכה והמודעות לביצים.
בישראל, למרות קיומה של מועצת ייצור עם תקציב שאין דומה לו בכל מדינה אחרת בעולם, העשייה בתחום מסתכמת ב... לא לעשות דבר. מידי שנה אנו מעלים שוב את הנושא, אך במועצת הלול או בארגון מגדלי עופות אין מי שמרים את הכפפה.
זה פשוט 'לא מעניין'. מידע נוסף

מחקר חדש קושר בין כולין תזונתי להפחתת הסיכון לדמנציה

Thomas B Shea - American Journal of Clinical Nutrition, 19 Sept 2019 20 ספטמבר, 2019 מחקר חדש שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת Eastern Finland מצא שצריכת phosphatidylcholine ממקור תזונתי נקשרה לסיכון מופחת לדמנציה.
ביצים ובשר היו המקורות העיקריים לכולין תזונתי, שנמצא קשור גם לשיפור בביצועים הקוגניטיביים במחקר, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition.
הכולין הינו מקור חיוני ליצירת אצטילכולין, שהוא מעביר כימי עצבי. במחקר נמצא שגברים עם הצריכה הגבוהה ביותר של פוספטידילכולין ממקור תזונתי היו בסיכון נמוך ב 28% לדמנציה לעומת גברים עם הצריכה הנמוכה ביותר. בנוסף, אלה עם הצריכה הגבוהה ביצעו היטב במבחנים שנועדו למדוד זיכרון ויכולות לשוניות. מידע נוסף

מדפיסים בשר

18 ספטמבר, 2019 החברה הישראלית Redefine Meat השלימה סבב גיוס כספים בסך 6 מיליון דולר, בחברה קיימת מעורבות של גופים כלכליים גדולים, בין היתר חברת העופות הגדולה ביותר בגרמניה PHW.
החברה משתמשת בטכנולגיה של מדפסות תלת-מימד לייצור תחליף בשר במרקם ומבנה דומים לבשר "אמיתי", ממרכיבים צמחיים. מידע נוסף

ייצור בשר עוף במדינות האיחוד האירופאי

17 ספטמבר, 2019 יצור בשר פטם במדינות האיחוד האירופי (EU-28) צפוי להמשיך ולצמוח גם בשנת 2019 ו-2020, זאת בעקבות הביקוש המקומי הגובר לאיטו והגדלת היצוא. פולין היא כיום המדינה המובילה בייצור בשר עוף בקבוצת מדינות ה EU-28.
בתחום היבוא, גם הוא צפוי לגדול, כאשר תאילנד היא הספקית הגדולה ביותר של בשר עוף ל- EU-28, והיא עברה את ברזיל ש-20 ממפעליה נסגרו ליצוא בשנת 2018 בעקבות שערוריית זיהומי סלמונלה בבשר. אוקראינה היא כיום הספקית השלישית בגודלה בזכות מכסות יבוא שהוקצו לה.
הדרישות הצרכניות של תושבי מדינות האיחוד האירופי הן יותר ייצור ביצים ממטילות בממשק ללא כלובים, אורגני ושלא אובסו במזון מהונדס גנטית. הצרכנים האירופאים מוכנים לשלם מחיר גבוה יותר עבור מוצרים אלה. מידע נוסף

מעל 1.6 מיליון חתימות בעצומה לעצור את הגידול של בע"ח בכלובים

17 ספטמבר, 2019 עצומה אירופית שמטרתה הגנה על חיות המשק הושקה ע"י הארגון 'חמלה בחקלאות העולמית' (CIWF) תחת הקריאה 'סוף לעידן הכלובים', סיכמה ב-11 בספטמבר את מסע ההחתמות עם למעלה מ-1.6 מיליון חתימות. הקבוצה האירופאית מורכבת מיותר מ -170 ארגונים. היוזמה קוראת לשים קץ לשימוש בכלובים בכל החוות באירופה. הנתונים באירופה מצביעים על יותר מ-300 מיליון בעלי חיים - חזירים, תרנגולות, ארנבות, אווזים, שלווים ועגלים, הגדלים בכלובים ולעיתים קרובות נאלצים לחיות בתנאי צפיפות גבוהה או בבידוד, ללא יכולת לנוע בחופשיות. מידע נוסף

טייסון רוכשת 40% מחברת Vibra הברזילאית

30 אוגוסט, 2019 חברת טייסון, ענקית המזון האמריקאית, הגיעה להסכמה לרכישת 40% מקבוצת המזון הברזילאית Vibra, יצרנית ויצואנית של מוצרי עוף. תנאי העסקה לא פורטו ועדיין נדרש אישור הרגולטור הברזילאי.
בשנת 2008 רכשה טייסון שלושה מפעלי עופות בברזיל. מידע נוסף

חברת אלנקו תרכוש את עסקי באייר בתחום הווטרינרי

22 אוגוסט, 2019 חברת אלנקו צפויה להפוך לחברה הווטרינרית השנייה בגודלה בעולם (לאחר זואטיס), בעקבות רכישה צפיה של חברת באייר בתחום התכשירים לבעלי חיים. העסקה כולה היא בסכום של 7.6 מיליארד דולר, כאשר 5.3 מיליארד הם במזומן והשאר במניות. מידע נוסף

האם הביצים באמת אורגניות?

21 אוגוסט, 2019 אחת מפרשיות ההונאה הגדולות, בתחום הגידול האורגני הגיעה לסיומה המשפטי בפסיקת 10 שנות מאסר לנאשם העיקרי ולסיום טראגי בהתאבדותו.
Randy Constant, נאשם בפגיעה קשה באמון הציבור ששילם ממיטב כספו במחשבה שהוא צורך מוצרים אורגניים. ההונאה התרחשה בין השנים 2010 ל -2017, כאשר גרעינים נמכרו לתעשיית המזון לבעלי חיים כאילו היו ממקור שעמד במדדים הנדרשים לגידול אורגני. מדובר בפגיעה קשה באמון הציבור בתעשיית הגידול האורגני. פגיעה נוספת היא עקיפה, בכך שחקלאים מתחרים שעבדו על פי המדדים האורגניים הנדרשים, לא הצליחו להתמודד בתחרות המחירים שנכפתה עליהם על ידי מובילי ההונאה החקלאית.
יחד עם Constant, חקלאי בן 60 שנידון ל-122 חודשי מאסר בכלא פדרלי נשפטו עוד שלושה חקלאים נוספים ששיתפו פעולה לתקופות מאסר קצרות יותר וחקלאי חמישי ממתין עדיין לגזר דינו. כולם אגב הודו בהאשמות שייוחסו להם. מידע נוסף

תחליף ביצים ישווק ברשת Kroger, ברחבי ארה"ב

19 אוגוסט, 2019 התחליפים לבשר ולמזונות אחרים שמקורם מן החי, הופך צורך כאשר אוכלוסיית הצרכנים הצמחוניים והטבעוניים צומחת.
חברת JUST Egg, מייצרת "תחליף ביצים" שמקורו מהצומח, 'שעועית מונג' (קטניה).
החברה צפויה עתה לשווק את המוצר ברשת חנויות Kroger ברחבי ארה"ב. המוצר עשיר בחלבון טעמו דומה לביצה, נטול כולסטרול ושומן רווי. מידע נוסף

סין: נתונים לגבי ענף העופות

15 אוגוסט, 2019 ייצור: ייצור העופות בסין צפוי לעלות בכ-14% בשנת 2020, זאת כתגובה לעליה בביקוש בבשר עוף הנובע מעלית מחירים ומחסור בבשר חזיר כתוצאה ממחלת 'דבר חזירים אפריקאי'. צפי היקף הגידול לשנת 2020 עומד כרגע על כ- 15.8 מיליון טון. מידע נוסף

בלגיה: דיאוקסינים בביצי מאכל

13 אוגוסט, 2019 איחזור ביצי מאכל בבלגיה, בעקבות ממצא של שיעור גבוה של דיאוקסינים. ביצים אורגניות המיוצרות על ידי E.K.E ונמכרו במספר מרכולים בבלגיה, נדרשו לאיחזור בעקבות הממצא. לא ברור עדיין האם ביצים ממקור זה סופקו גם לתעשייה. מידע נוסף

אורגון בארה"ב: מטילות ללא כלובים מ-2024

13 אוגוסט, 2019 מדינת אורגון בארה"ב העבירה בימים אלה חוק המחייב חוות לגידול מטילות עם 3,000 עופות ומעלה לעבור לממשק ללא-כלובים מתחילת 2024. במקביל תאסר מכירה של ביצים ממשק כלובים בחנויות ומסעדות. מידע נוסף

קנדה: מיתוג איכות הביצה

31 יולי, 2019 בדומה למיתוג איכות לביצי מאכל, Lion Eggs, המתקיים בבריטניה מזה שנים רבות, קנדה ממתגת קו איכות: The Egg Quality Assurance. מטרת מותג האיכות היא להבטיח שביצי המאכל בקנדה מיוצרות תחת תקני בטיחות מזון ורווחת בעלי החיים.
התוכנית כוללת את כלל יצרני הביצים, תחנות המיון והקמעונאים בקנדה ומי שאינו עומד בתקנים הנדרשים אינו יכול להחתים את הביצים בחותמת המותג.
התכנית במשקים מבוססת על Start Clean-Stay Clean (התחל נקי והישאר נקי) והיא כוללת פיקוח על חוות הגידול והייצור, אחסון ביצי המאכל ועוד. מידע נוסף

האיחוד האירופאי יקצה פיצוי למגדלי העופות באיטליה

22 יולי, 2019 המדינות החברות באיחוד האירופי סיכמו על תמיכה במגדלי העופות באיטליה, בעקבות נזקי המחלה בשנים 2017 ו -2018. 32.1 מיליון אירו מתקציב האיחוד האירופי, שאמור להיות מקביל לקרנות לאומיות, יועבר לטובת פיצוי לחקלאים באיטליה. בין 1 באוקטובר 2017 ל -30 ביוני 2018, דווחו באיטליה 45 התפרצויות של מחלת שפעת העופות. איטליה נקטה בכל האמצעים הנדרשים בכדי להתמודד עם אירועים אלה, אך למגדלים נגרמו נזקים כלכליים ישירים ועקיפים גדולים. מידע נוסף

הסכם סחר בין האיחוד האירופי למדינות דרום אמריקה

13 יולי, 2019 הסכם סחר חופשי נחתם בין האיחוד האירופי וגוש הסחר של מדינות דרום-אמריקה (Mercosur - ארגנטינה, ברזיל, פרגוואי, אורוגוואי). מדובר בהסכם היסטורי בין הצדדים אשר סוחרים כיום בסכום של יותר מ -88 מיליארד אירו בסחורות, ו-34 מיליארד אירו בשירותים, בשנה. מה משמעות ההסכם לענף העופות באירופה?
ההסכם הוסיף מכסת יבוא של 180,000 טון של בשר עוף ממדינות דרום אמריקה לאירופה. מדובר בעליה של כ-100% מהיבוא היום (אירופה מייבאת מדי שנה כמעט 900,000 טונות של בשר עוף ממדינות שלישיות). המתנגדים להסכם טוענים שיבוא זה צפוי לפגוע במגדלים המקומיים ובפרנסתם. במהלך עשרים השנה האחרונות האיחוד האירופי קידם מהלכים מהותיים בנושאי רווחת בעלי חיים, בטיחות מזון וסביבה והמגדלים רואים עצמם נבגדים ובהסכם הסחר הנוכחי הסכמה ליבוא בסטנדרטים נמוכים. מידע נוסף

החוברת המדעית, Poultry Science - גישה חופשית

8 יולי, 2019 האגודה למדע עופות המוציאה לאור של החוברת המדעית Poultry Science מדווחת על הסכם הוצאה לאור עם חברת Elsevier לשתי החוברות המדעיות Poultry Science ו-Journal of Applied Poultry Research. ההסכם יכנס לתוקף מתחילת 2020 ואז כתבי עת אילו יהיו בגישה חופשית באינטרנט לקוראים. מידע נוסף

מחיר ביצי המאכל בארה"ב בשפל

1 יולי, 2019 מחיר ביצי המאכל בארה"ב נמצא בשפל והתחרות מצד ביצים שמקורן בתרנגולות ללא כלובים רק גדלה.
בשנת 2016 היקף גידול המטילות ללא כלובים עמד על כ-30 מיליון מטילות והיום הוא עומד על כ- 66 מיליון מטילות. הצמיחה של ממשק גידול זה זכתה לדחיפה מקמעונאים, רשתות שיווק והצהרות יצרנים להתבסס על ביצים ממקורות חופש עד שנת 2025. המדיניות אינה פוסחת גם על תחיקה שצפויה לאסור גידול מטילות בכלובים במספר מדינות. חלק מהמגדלים ביצעו את ההתאמות הנדרשות ואחרים פשוט בנו לצד המבנים הקונבנציונאלים מערכות גידול למטילות ללא-כלובים. מידע נוסף

אינדונזיה: השמדה של 3 מיליון עופות רביה כדי להעלות את מחיר העוף

28 יוני, 2019 הממשלה באינדונזיה הורתה על השמדת 3 מיליון עופות רבייה כדי לתמוך במחיר בשר העוף שצנח וגרם הפסדים קשים למגדלי העופות. יצור בשר הפטם באינדונזיה עלה לאחרונה בעקבות ביקושים צפויים בתקופת החגים המוסלמים (עיד אל-פיטר). העודפים הרבים הובילו מחאה של החקלאית שחילקו עופות בחינם בעקבות כך הורתה הממשלה באינדונזיה השמדה של להקות רבייה מבוגרות, בהיקף של 3 מיליון תרנגולות רביה כבדה. מידע נוסף

יצור תערובות עופות באירופה

22 יוני, 2019 יצור תערובות עופות באירופה בשנת 2018 עמד על 55,884,000 טון. מדובר בעליה של 1.7% בהשוואה לשנה קודמת. עיקר הגידול נובע מעליה ביצור בפינלנד, צ'כיה ופולין. בפולין נרשמה בשנה האחרונה עליה חדה ביצור עופות של כ- 5%.
גרמניה לעומת זאת, רשמה ירידה של כ-4% ביצור תערובות הטלה. השפעות עיקריות למגמה זו הם הירידה ביבוא בשר עוף מברזיל עקב שערוריות בטיחות מזון שנקשרו ליצרניות גדולות שם והחזרה ליצור אווזים בצרפת לאחר התפרצות שפעת העופות. מידע נוסף

גרמניה: השמדת זכרים קלים היא חוקית

14 יוני, 2019 בית המשפט העליון בגרמניה, נדרש לאחרונה לסוגיית המתת הזכרים הקלים ביום בקיעתם. הנושא עבר לדיון בפני בית המשפט העליון לאחר שבשנת 2013 מדינת North Rhine-Westphalia הוציאה צו האוסר המתת זכרים קלים בבקיעתם. שתי מדגירות ערערו על צו זה בבית המשפט. בית המשפט קבע שהמתת הזכרים הקלים שנעשית מצרכי יצור מזון מהווים בסיס סביר לקיומו של תהליך זה. בעקבות פסיקה זו הדיון הובא לפני בית המשפט העליון בגרמניה. בימים אלה פסק בית המשפט העליון בגרמניה כי המתת זכרים קלים היא חוקית כל עוד אין חלופה טובה לכך.
בגרמניה מושמדים מידי שנה כ- 45 מיליון זכרים קלים ביום בקיעתם במדגריה. ההמתה נעשית באמצעות גז או גריסה.
בעבר שרת החקלאות של גרמניה Julia Klöckner טענה שפעילות זו "אינה מוסרית מבחינה אתית". בבריטניה, נקבע שתהליך הגריסה הינו מהיר יותר וגורם פחות סבל בהשוואה להמתה בגז. מידע נוסף

צמיחת שוק הבשר האלטרנטיבי

14 יוני, 2019 בשנת 2040, רוב ה"בשר" שאנו צורכים יסופק ממקורות חלופיים לחיות משק, כך עולה מדו"ח של חברת ייעוץ גלובלית בשם: AT Kearney. המסקנה הבסיסית, המבוססת על מומחים בתעשייה, היא ש -60% מה"בשר" שאנו נצרוך בעוד שני עשורים יפותח במעבדות (35%) או ייצור מתחליפים צמחיים (25%). מוצרים אלטרנטיבים ל"בשר" מתבססים היום על תחליפים "מסורתיים" (טופו, סייטן, פטריות ופרי הג'ק) חלבון שמקורו בחרקים ותחליפי בשר טבעוניים חדשים, אשר משתמשים בהמוגלובין כדי לחקות את הפרופיל החושי של בשר. בשר מתרביות רקמה הוא מגמה מתפתחת בתחום זה וכיום יקר מאד, 80-100 דולר לגרם (נתוני 2018). נכון לשנת 2018, השוק המשולב לתחליפי בשר ממקור צמחי עמד על 4.6 מיליארד דולר. מידע נוסף

איך אוקראינה הפכה ליצואנית עופות מרכזית למדינות האיחוד האירופאי?

11 יוני, 2019 אוקראינה הפכה בשנים האחרונות ליצרנית בולטת של עופות המייצאת היקפים נרחבים לאירופה. החברה הבולטת בתחום זה היא MHP, המובילה בשוק האוקראיני. למרות המכסות המוקצות ע"י האיחוד האירופאי, הצליחה חברת MHP להערים על מגבלות הסחר ולהגדיל את היקף העופות אותו היא מייצאת לאירופה. על פי הפרסומים חברת MHP לבדה סיפקה יותר מ -100 אלף טון בשר עוף לאיחוד האירופי בשנה האחרונה.
בשנה הנוכחית, 2019, המכסה היא 18,400 טון והמכסה צפויה לגדול ל 20,000 טון עד 2021. 20,000 טון נוספים מוקצים לעופות קפואים.
כיצד למרות המכסות מצליחה חברת MHP ליצא כמויות כה גדולות לאירופה?
המכסות מגבילות את יבוא חזה העוף הנחשב לנתח הבשר היקר. חברת MHP עוקפת את מגבלת המכסות בכך שהיא אינה מפרידה את עצם החזה מהבשר בתהליך העיבוד באוקראינה וכך חלקים אלה מסווגים כ"נחותים" ואינם מוגבלים בכמות שניתן לייצא לאיחוד האירופי. לחברת MHP יש מפעלים בסלובקיה ובהולנד שם הם מבצעים הסרת של עצם החזה והבשר מסווג כמוצר של האיחוד האירופאי. ככזה הוא נמכר לא רק במדינות האיחוד אלא יכול להימכר לשווקים אחרים. מידע נוסף

יום בטיחות המזון העולמי: 7 יוני 2019

6 יוני, 2019 23 מיליון בני אדם חולים מידי שנה וכ- 4,700 מתים בעקבות אכילת מזון מזוהם באירופה ונתון זה הוא קצה הקרחון. כך עולה מנתונים המתפרסמים ע"י ארגון הבריאות העולמי. נתונים אלה מתפרסמים לקראת יום בטיחות המזון העולמי (הראשון) שצפוי להיערך ב- 7 ביוני 2019. מטרת יום זה הוא להעלות את המודעות ולקדם פעולות לשיפור בטיחות המזון בעולם. הגורמים השכיחים ביותר להרעלות מזון באירופה הם:הנפוץ ביותר norovirus עם כ -15 מיליון מקרים בשנה, אחריו חיידק הקמפילובקטר עם כמעט 5 מיליון מקרים וסלמונלה שאחראית לעיקר מקרי המוות מהרעלות מזון. מידע נוסף

יזמות משוותפת בין Boehringer Ingelheim למכון המחקר הסיני ב- Harbin

4 יוני, 2019 Boehringer Ingelheim (מי שרכשה את הפעילות הווטרינרית של חברת מריאל) ומכון המחקר הווטרינרי הסיני Harbin הקימו יזמות משותפת שמטרתה לקדם שיתוף פעולה מחקרי בין אקדמיה לתעשיה. מדובר ביזמות ייחודית בין חברה רב-לאומית מערבית למכון מחקר ווטרינרי סיני. המטרה היא לקדם ולהכשיר אנשי מקצוע וטרינריים סינים וקידום הפיתוח בר-קיימא של התעשייה הווטרינרית בסין.
מה יתן שיתוף פעולה אסטרטגי זה לחברה הגרמנית? גישה למחוללי מחלה המצויים בסין שתאפשר לחברה יצור תרכיבים יעילים לפלח שוק גדול ומרכזי כמו סין ומזרח אסיה. מידע נוסף

קולומביה: לא לרווחת בעלי החיים

1 יוני, 2019 במסגרת כינוס של ה-OIE בצרפת, שר החקלאות ופיתוח הכפר בקולומביה, השיב בשלילה לשינוי בממשק מטילות ביצי המאכל שיקדם את רווחת המטילות לביצי מאכל. השר השיב, שמהלכים שיסכנו את הנגישות של האוכלוסיה לחלבון חיוני לא יזכו לתמיכת משרדו. מידע נוסף

מקסיקו: מבט על ענף העופות

1 יוני, 2019 מקסיקו מייצרת כ- 80% מצריכת העוף במדינה, כאשר צריכת בשר העוף לנפש הגיעה בשנת 2018 ל- 31.4 ק"ג. ייצור בשר העוף במקסיקו מתרכז ב- 5 מדינות, אשר יחד מייצרות 53% מכלל הייצור במדינה.
Jalisco 12%, Veracrus 11%, Aguascalientes 11%, Queretaro 10%, Durango 9%.
בימים אלה מקסיקו העלתה את מכסות היבוא של בשר עוף מארה"ב (ל-55,000 טון), בכדי לספק את העליה בצריכה. מידע נוסף

חברת סבה הצרפתית, תרכוש את הפעילות הווטרינרית של IDT

1 יוני, 2019 חברת סבה הצרפתית, הפעילה באופן נרחב בתחום תרכיבי העופות, צפויה לרכוש את הפעילות הווטרינרית של החברה הגרמנית IDT. הרכישה ממתינה לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים בגרמניה וצפויה להיות מושלמת ביולי שנה זו. מידע נוסף

השאיפה החדשה של רוסיה: לספק כנפי עוף לסין

25 מאי, 2019 רוסיה שואפת להפוך לשחקן מרכזי בענף העופות העולמי והיא זוכה לסיוע ממקור בלתי צפוי: דבר החזירים האפריקאי, שפוגע קשות בענף החזירים בסין ומגדיל את הדרישה לבשר עוף. לראשונה מאז התקופה הסובייטית, רוסיה שולחת מטען עופות לסין. אמנם ארה"ב, ברזיל והאיחוד האירופאי עדיין מהווים מקור יבוא עופות מרכזי לסין, אך כניסתה של רוסיה יכולה להכניס בעתיד הקרוב מתחרה נוסף לשוק זה. רוסיה הכפילה את יצור העוף בעשור האחרון והפכה ליצרן השישי בגודלו בעולם. רוסיה מייצרת כמעט לחלוטין את התצרוכת העצמית שלה (רוסיה עדיין מייבאת עוף קצת יותר ממה שהיא מייצאת). חברת Miratorg Agribusiness Holding שלחה בחודש אפריל 54 טון של כנפי עוף לסין. סין אישרה כ -30 חברות רוסיות להספקת בשר עוף.
התפרצות דבר החזירים האפריקאי בסין צפויה להוביל ייבוא נרחב של בשר חזיר ובשר ממקורות אחרים (כמו עוף). יבוא העופות לסין צפוי לעלות השנה ב- 68% ל -575 אלף טונות. מניות חברת Pilgrim's Pride ו- American JBS SA זינקו ב -84% לפחות השנה, תוך ציפיות לגידול בפעילות העסקית. מידע נוסף

מזון אורגני בארה"ב

21 מאי, 2019 מכירות המזון האורגני בארה"ב הסתכמו בשנה שעברה ב -47.9 מיליארד דולר - עלייה של 5.9% לעומת שנת 2017. מדובר אמנם בשיעור צמיחה נמוך יותר מזה של שנת 2017 (6.4%) אך עולה על שיעור הצמיחה בשוק המזון בכלל - 2.3% בשנת 2018. 5.7% מכלל המזון שנמכר בארה"ב בשנה שעברה היה אורגני, הקטגוריה המובילה היא פירות וירקות אורגניים.מגזר המזון האורגני צומח בקצב גדול יותר מזה הקונבנציונאלי. מכירות ביצים אורגניות עלו ב-9.3% ב-2018 ל- 858 מיליון דולר, מגמה שצפויה להמשיך בשנים הקרובות. מידע נוסף

צ 'ילה: גידול של 7.1% ביצור פטם

13 מאי, 2019 צ'ילה מדווחת על צמיחה של 7.1% בהיקף גידול הפטם ברבעון הראשון של שנת 2019, לעומת התקופה המקבילה של השנה הקודמת. ברבעון הראשון של שנת 2019 נשחטו 75,268,643 פטמים, נתון התואם ל- 170,218 טון בשר (גידול של 7.1%). עיקר הייצור מתקיים ב-O’Higgins ו -Ñuble, אשר יחדיו ייצרו 68.1% מכלל היצור. מידע נוסף

משבר בענף העופות ברוסיה?

11 מאי, 2019 ברבעון הראשון של שנת 2019, מגדלי העופות ברוסיה ייצרו 1.15 מיליון טון. מדובר בירידה של 6.2% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018. תרמו לירידה זו היצע גבוה ופשיטות רגל של פעילים בענף.
בשנים האחרונות ענף העופות ברוסיה הציג צמיחה מתמשכת בין היתר בשל תמיכה של המדינה מול היבוא, אבל נראה שהשוק הרוסי הגיע לרוויה הנעה סביב ייצור של 33.7 ק"ג בשר עוף לנפש. מידע נוסף

מדינת וושינגטון - ארה"ב: משנת 2024 סוף למטילות בכלובים

11 מאי, 2019 מדינת וושינגטון בארה"ב מצטרפת לקליפורניה ומסצ'וסטס ומגדירה איסור גידול מטילות ביצי מאכל בכלובים.
האיסור יכנס לתוקף מסוף שנת 2023. החוק החדש במדינת וושינגטון אוסר ייצור ומכירה של ביצי מאכל שמקורן בגידול בכלובים, ללא קשר למקום בהן ייוצרו.
המשמעות היא שביצי מאכל ששמקורן במשקי מטילות בכלובים ומקורן במדינות אחרות לא יוכלו להיכנס ולהימכר במדינת וושינגטון. מידע נוסף

שוק תחליפי הבשר

11 מאי, 2019 שוק תחליפי הבשר הוביל ב-10 השנים האחרונות השקעות בסך 16 מיליארד דולר, כאשר 13 מיליארד מתוכן בשנים 2017-18. התחום גם זוכה לרכישות של חברות הפועלות בתחומים אלה. מתוך 19 רכישות של חברות המיצרות מוצרים על בסיס צמחי מאז 2009, 10 התרחשו בשנתיים האחרונות. הרכישה הגדולה ביותר היא זו של WhiteWave ע"י חברת דנונה, בשנת 2017 תמורת 12.5 מיליארד דולר. בשנה שעברה בלבד הוקמו 11 חברות ליצור בשר בתנאי מעבדה.המכירות הקמעונאיות של מוצרי "בשר צמחיים" צמחו ב -23% בין 2017 ל -2018 ליותר מ -760 מיליון דולר, כאשר באותה תקופה, סך מכירות המזון הקמעונאי בארה"ב עלה ב -2%. המכירות הקמעונאיות בארה"ב של תחליפים צמחיים למוצרים מן החי עלו ב -17% ליותר מ -3.7 מיליארד דולר בשנה האחרונה. הנתונים מייצגים מגמה צרכנית והיא להחליף מוצרים מן החי במוצרים מן הצומח, מסיבות של בריאות, רווחת בעלי חיים ודאגה לסביבה. מידע נוסף

עליה במחיר בשר העוף בסין

27 אפריל, 2019 עליה חדה במחיר העוף בסין, במקביל למגמה צרכנית של מעבר מצריכת בשר חזיר לבשר עוף. התפרצות דבר חזירים אפריקאי יוצר מחסור בבשר חזיר, אך בשר עוף אינו נמצא בעודף.
מאז 2016 סין מתמודדת עם מחסור בבשר עוף הנובע בעיקר מסגירת שווקי ארה"ב וצרפת בעקבות התפרצות של שפעת עופות. מחיר השוק הסיטונאי הממוצע של בשר עוף עלה ל-10.86 יואן/ק"ג (1.61 דולר ארה"ב), עלייה של יותר מ -68% ממחירו לפני שנה. מחיר העוף בבייג'ינג, הגיע אף ל-14 יואן לק"ג, עלייה של 27% ממחירי פברואר. מידע נוסף

רווחת העופות - מה חושבים התושבים האירופאים?

25 אפריל, 2019 מהי עמדת תושבי מדינות אירופה לרווחת העופות? כדי לענות על שאלה זו נעשה סקר בקרב בוגרים מ- 7 מדינות האיחוד האירופי (בריטניה, צרפת, גרמניה, ספרד, איטליה, פולין ובלגיה). מתוצאות הסקר עולים הנתונים הבאים:
- רוב המשיבים (96%) אוכלים עופות. 66% אוכלים עוף פעם בשבוע או יותר.
- 62% מהמשיבים אמרו שהם מעדיפים לקנות עוף מגידול חופש או אורגני הנעשה בתנאי גידול המחשיבים את רווחת בעל החיים. מידע נוסף

ענף העופות באמריקה הלטינית

19 אפריל, 2019 ענף הפטם באמריקה הלטינית ירד בשנת 2018 ב-1.42% בהשוואה לשנת 2017. עם זאת, הייצור הכולל בחמש השנים האחרונות גדל ב 2.75%. מדינות הידועות בייצור גבוה רשמו עליה. מקסיקו ב 6.3%, אקוודור ב 8.0%, פרו ב 8.8% ופרגוואי ב 5.95%. הירידה הקלה בשנת 2018 נבעה בעיקר מירידה בהיקפי הייצור בברזיל (270 מיליון פטמים פחות; מ -6.1 מיליארד לכ-5.8 מיליארד). אוכלוסיית מטילות ביצי המאכל צמחה בשנת 2018 ב-1.6%, בהשוואה לשנת 2017. עם זאת, הצמיחה בחמש השנים האחרונות היתה של 11.75% בולטת מאד בהשוואה לצמיחה בענף הפטם (2.75%). מידע נוסף

הרשת האיטלקית COOP אומרת לא להשמדת הזכרים הקלים

17 אפריל, 2019 המתת הזכרים הקלים ביום הבקיעה, מהווה התמודדות לא פשוטה של ענף העופות וקיום תנאי רווחת בעלי חיים. ארגונים שונים בעולם מנסים למצוא פתרונות שונים ורשת COOP האיטלקית החליטה לתרום את חלקה בגידול 750,000 זכרים קלים עד לבגרות. התרומה של הרשת לנושא היא שולית, מול השמדה של כ-40 מיליון זכרים קלים מידי שנה באיטליה, אבל מצביעה על מגמה ונסיון להתמודד מול הבעיה.
בתחום זה החלוצה באיטליה היא חברת Tedaldi שבסיסה ברומניה. החברה השיקה באוקטובר 2018, קו חדש Primovo אשר הזכרים גדלים ומשווקים כעופות בוגרים. גישה אחרת היא זו של קבוצת Rewe בגרמניה. החברה מעורבת בפיתוח של מכונה בשם "Seleggt", המסוגלת לקבוע את גיל העובר עוד בביצה לפני גיל 9 ימים להדגרה. הביצים המכילות עוברים זכרים מוצאות מההדגרה ועוברות תהליכים ליצור קמחי חלבון מן החי. מידע נוסף

הכח הכלכלי של תעשיית העופות בארה"ב

5 אפריל, 2019 המועצה לענף הלול בארה"ב מפרסמת נתונים לגבי הכח הכלכלי של ענף העופות.
ענף העופות בארה"ב מספק 1,984,784 משרות, 108.9 מיליארד דולר בשכר, 495.1 מיליארד דולר בפעילות הכלכלית ו -38.5 מיליארד דולר בהכנסות הממשלה. מאז המחקר האחרון שנערך בשנת 2016, תעשיית העופות יצרה 302,515 מקומות עבודה נוספים, וההיקף הכלכלי גדל ב -11 אחוזים. מידע נוסף

ענף העופות במצרים - עדכון

26 מרץ, 2019 תעשיית העופות המצרית מעסיקה כ- 2.5 מיליון עובדים. הענף מייצר 1.1 מיליארד פטמים ו-8 מיליארד ביצי מאכל. הגידול המסחרי מהווה כ-70% מהייצור.
לאחרונה נעשו השקעות בהקמת מכוני תערובת חדשים ויכולות הייצור הכולל עומדות היום על כ- 6,500 טון ליום. הערכות לשנת 2019-2020 קובעות שייצור התירס במצרים יעמוד על 7.2 מיליון טון, עלייה של 6% לעומת השנה הקודמת. צריכת התירס מוערכת לעמוד על 16.4 מיליון טון קרוב ל-2% יותר בהשוואה לשנה קודמת. מידע נוסף

ייצור העופות במדינות השוק המשותף

26 מרץ, 2019 היקף הייצור במדינות האיחוד האירופאי עמד בשנת 2018 על 15.2 מיליון טון.
פולין מובילה עם 16.8% מכלל הייצור, אחריה בריטניה (12.9%), צרפת (11.4%), ספרד (10.7%), גרמניה (10.4%), איטליה (8.5%) והונגריה (3.5%). מידע נוסף

ביצים, כולסטרול ומחלות לב, האם הדיון מתעורר מחדש?

Zhong,V. W. et al. (2019) JAMA. 321:1081-1095 19 מרץ, 2019 מחקר המתפרסם לאחרונה בכתב העת Journal of American Medical Association, מעלה מחדש את הדיון והחשש מהקשר בין צריכה גבוהה של כולסטרול ומחלות לב וכלי דם (CVD).
הסקירה כללה 29,615 משתתפים (גיל ממוצע של 51.6 שנים, 45% גברים). במהלך חציון מעקב של 17.5 שנים תועדו 5,400 אירועים קרדיווסקולאריים ו-6,132 מקרי תמותה מכל-סיבה.
הקשר בין צריכת ביצים או כולסטרול בתזונה ובין היארעות מחלות לב וכלי דם ותמותה מכל-סיבה היה אחיד. כל עליה של 300 מ"ג בצריכה יומית של כולסטרול נקשרה בקשר מובהק עם סיכון גבוה יותר להיארעות מחלות לב וכלי דם (יחס סיכון מתוקן של 1.17; הבדל אבסולוטי מתוקן של 3.24%) ותמותה מכל-סיבה (יחס סיכון של 1.18; הבדל אבסולוטי מתוקן של 4.43%). מידע נוסף

המאבק בתעשיית המזון מן החי: שלב בתי המשפט

13 מרץ, 2019 ארגוני זכויות בעלי חיים בארה"ב פתחו חזית חדשה נגד חברת "Pilgrim’s Pride Corp". הפעם החזית היא משפטית. דרישה לפתוח בחקירה נגד החברה בטענה שהצהרותיה לציבור בדבר טיפול "אנושי" בעופות סותר לחלוטין את הנעשה בפועל.
לטענת הארגונים, החברה מגדלת את העופות בתנאי ממשק צפופים ובתהליך השחיטה, חלק מהעופות עוברים באמבט מים חמים כאשר הם בהכרה מלאה.
דובר החברה (חברת בת של ענקית עיבוד הבשר ברזילאית JBS SA), דחה את טענות הארגונים והדגיש שהחברה מחוייבת ופועלת לרווחת בעלי החיים. מידע נוסף

יום שני ללא בשר, בבתי הספר הציבוריים בניו-יורק

13 מרץ, 2019 יום שני ללא בשר, היא מגמה עולמית, שמטרתה צריכה מבוקרת וצמצום צריכת הבשר. מגמה זו קודמה גם בישראל ע"י אשת הטלוויזיה מיקי חיימוביץ.
עתה, בתי הספר הציבוריים בניו-יורק, ארה"ב הכריזו על הטמעת "יום שני ללא בשר" במערכת. המשמעות היא, ארוחות בוקר וצהרים המוגשות בבתי הספר הציבוריים בניו-יורק יהיו ללא מרכיב בשרי מידע נוסף

מחיר הביצים באיי סולומון

8 מרץ, 2019 איי סולומון (בעברית: איי שלמה), שוכנים באוקיינוס השקט, צפונית מזרחית לאוסטרליה.
"שליחנו לאזור" העביר לנו את התמונה המצורפת, המציגה את מחיר ביצי המאכל במקום.
37 דולר ל-10 ביצים , זה שווה ערך ל-1.7 ש"ח לביצה.
אז לכל ה"מקטרגים", על יוקר המחייה ומחיר ביצי המאכל בישראל - אנחנו לא הכי יקרים... מידע נוסף

מאבק בבריטניה נגד התרת יבוא בשר עוף שנשטף בכלור מארה"ב

6 מרץ, 2019 עידן הפוסט-ברקזיט, מהווה הזדמנות לשוק האמריקאי לחדור לבריטניה מול מגבלות שהציב בפניהם האיחוד האירופאי. יצרני בשר העוף בארה"ב אינם יכולים לשווק את תוצרתם לאירופה היות ומדינות האיחוד אוסרות שטיפת הטבחה בחומרי חיטוי, כפי שמתקיים בארה"ב (האיסור באירופה הוא משנת 1997).
החלטת בריטניה לצאת מהאיחוד, יצרה הזדמנות לאמריקאים לנסות ולהיכנס לשוק הבריטי, אבל יש בריטים שאינם ששים לראות תוצרת אמריקאית שעברה חיטוי בכלור, על מדפי רשתות השיווק.
מה שמדאיג את מדינות אירופה אינו הכלור. למעשה, בשנת 2005, דו"ח של ארגון EFSA קבע שאין חשש בריאותי בשטיפת טבחה בתכשירים המשמשים בארה"ב. אז מה הבעיה? ובכן, האירופאים מוטרדים מכך, שהשימוש בחומר חיטוי בסוף התהליך, ממסך פעילות יצרנית ברמת סניטציה נמוכה. מידע נוסף

תרנגולות פיטום: כמה יעלה ליצרנים ולצרכנים גידול גזע בעל קצב גידול איטי?

19 פברואר, 2019 בארצות הברית גדל הייצור הכולל של עופות וביצים ביותר מ -650% בתקופה שבין 1948 ל 2015. כמעט בו זמנית (1960-2010) מספר גורמים הובילו לירידה במחיר ריאלי של העוף ב -60%. כיום, בשר עוף הוא החלבון הנצרך ביותר. הפטמים, יצרני בשר העוף הנמכרים בסופרמרקטים הם כמעט כולם מגזעים בעלי קצב גידול מהיר, התוצאה היא מחיר אטרקטיבי לצרכן, גם אם בשנים האחרונות הביקורת על ממשק גידול זה גברה. צרכנים ועמותות הפועלות בתחום רווחת בעלי חיים, מודאגים מתנאי הגידול וקצב הגידול המואץ הפוגע לטענתם ברווחת העופות. לחצים אלה הובילו יצרנים וספקי מזון, לבדוק את האפשרות לחזור ולהשתמש בקווים גנטים בעלי קצב גידול איטי יותר. מידע נוסף

ביצי Lion בבריטניה

17 פברואר, 2019 ביצי המותג Lion Eggs בבריטניה ידועות באיכותן ובטיחותן. בדקנו מהו המידע המסופק לצרכן ע"י יצרני הביצים שם. פתיחת האריזה חושפת בצד הפנימי של מכסה האריזה מידע המפרט את הערך התזונתי של ביצי המאכל. פרוט לגבי ממשק הגידול (במקרה המוצג "ביצי חופש" - Free Range).
כיתוב בזו הלשון: "ביצים טריות אלה, מקורן מחוות גידול נבחרות בהם המטילות חופשיות לשוטט וללקט בשדה פתוח מזריחה ועד שקיעה, והן משוכנות באסם (מבנה סגור) למשך הלילה.הסימון Lion הוא הערובה שלך שביצים אלה הינן ביצי איכות, שהוטלו ע"י מטילות בבריטניה,שחוסנו כנגד סלמונלה (ראה Egginfo.co.uk ו- Eggrecipes.co.uk). לגבי מידע מפורט יותר הנוגע למדיניות רווחת בעלי החיים ומדדי האיכות, בקר באתר Tescoplc.com. שיטת הגידול מקודדת ע"ג הביצה".
לצד הכיתוב מופיע שרטוט המסביר את הכיתוב המופיע ע"ג הביצה ומפרט את ממשק הגידול, ארץ המקור וקוד המשק. מידע נוסף

שחיטת עופות באנגליה וויילס

17 פברואר, 2019 דו"ח שחיטה באנגליה וויילס בתקופה שבין ה-29 בינואר 2018 ועד ה-4 בפברואר 2019, מתפרסם בימים אלה ע"י הסוכנות לתקני מזון - FSA. בנתונים מספריים תרנגולות הפיטום הם בעל החיים הנשחט ביותר. מתוך 18 מיליון תרנגולות שנשחטו כ-70% עברו הימום בגז טרם שחיטה, 10% נשחטו ללא כל תהליך הימום מקדים, עיקרם שחיטת חלל (שחיטה מוסלמית).
היקף השחיטה היהודית הוא זניח - 0.3%, מתוך 18 מיליון פטמים (כ-50,000 עופות) ו- 0.5% מתוך 147,750 ת. הודו (769 ת. הודו). שחיטה יהודית של עופות אחרים עומדת על 0.2% מתוך 297,220. מידע נוסף

צריכת מזון מעובד וסיכון למוות

16 פברואר, 2019 מחקר חדש המתפרסם בכתב העת JAMA Internal Medicine, ע"י קבוצת חוקרים צרפתיים מצאה שגידול בצריכת מזון מעובד תורמת לעליה בסיכון למוות מסיבות בריאותיות שונות. למעשה, כל עליה של 10% בכמות המזון המעובד תורמת לעליה בסיכון לתמותה מוקדמת של 14%.
המחקר מצא גם כי צריכת מזון מעובד עלתה משמעותית במהלך העשורים האחרונים והיא קשורה בעיקר לצעירים, בעלי הכנסה נמוכה, רמת השכלה נמוכה, אנשים החיים בגפם, רמת BMI גבוהה ופעילות גופנית נמוכה.
במחקר השתתפו 44,551 מבוגרים צרפתים בגילאי 45 ומעלה (גיל ממוצע 57) וכ-73% מהמשתתפים היו נשים.
נראה כי עלייה בצריכה של מזון עם תכולה גבוהה קשורה לסיכון תמותה גבוה יותר בקרב אוכלוסייה מבוגרת זו. מידע נוסף

רוסיה ויצוא עופות לסין

16 פברואר, 2019 יותר מ -20 יצרניות עופות ברוסיה אושרו ליצא עופות לסין. מדובר בשינוי חד, היות ומזה עשר שנים לא היה יצוא כזה. רוסיה צפויה לשלש כמעט את יצוא העופות שלה בשנים הקרובות במיוחד הודות לשוק הסיני. מינואר עד דצמבר 2018, יצוא העופות מרוסיה עמד על 114,300 טון, עליה של 24.8% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. תיאורטית, על בסיס כושר הייצור ואיזון הביקוש המקומי, רוסיה עשויה לייצא מדי שנה לסין עד 150 אלף טונות של רגלי עוף וכנפיים ועוד 50,000-100,000 טון של חלקים אחרים. מידע נוסף

טייסון רוכשת פעילות מחברת BFR

16 פברואר, 2019 ענקית יצור המזון, חברת טייסון פודס רוכשת את הנכסים באירופה ותאילנד של חברת BFR הברזילאית. ערך העסקה: 340 מיליון דולר. הרכישה תספק לטייסון ארבעה מפעלים לייצור ועיבוד עופות בתאילנד, אחד בהולנד ואחד בבריטניה. הרכישה מגיעה זמן קצר לאחר שטייסון קנתה את Keystone Foods, ספקית מובילה של מקדונלד'ס ושל מסעדות מזון מהיר אחרות.
טייסון רואה בהגדלת הפעילות מחוץ לארה"ב מנוף צמיחה לשנים הבאות. מידע נוסף

עופות מתקופת הפרעונים

16 פברואר, 2019 החלטתנו לשתף אתכם בצילום המצורף, מביקורו של ד"ר מכאל מרוז בפירמידות במצרים.
התמונה מציגה עדות לגידול עופות (עופות מים), כבר בתקופת מצרים העתיקה הפרעונית. מידע נוסף

Super Bowl וכנפי עוף

1 פברואר, 2019 הסופרבול של שנת 2019 אמור להפגיש את Los Angeles Rams ואת New England Patriots ב-3 בפברואר למפגש על התואר. החגיגה הספורטיבית המרכזת עניין רב בקרב אוהדי הספורט האמריקאי מלווה באיך לא, אוכל.
כנפי עוף הפכו עם השנים למאכל הבלתי רשמי של הסופורבול ולקראת המפגש המסקרן מתפרסמות הערכות שהאמריקאים צפויים לצרוך כ- 1.38 מיליארד כנפי עוף במהלך סוף שבוע זה. מידע נוסף

המאבק נגד משקי החי באוסטרליה לשיאים חדשים

27 ינואר, 2019 מסע נגד חקלאים המנוהל על ידי קבוצה קיצונית באוסטרליה עלה השבוע מדרגה. הארגון הנקרא: 'Aussie Farms' (החוות האוסטרליות) פרסם מפה אינטראקטיבית הממפה את כל החוות החקלאיות במדינה כולל מדגריות, משחטות ומפעלים לעיבוד לבשר.
הארגון נחשב לאחד הארגונים הקיצוניים הטוען שבעלי חיים אינם צריכים להיות בבעלותם של בני אדם - לא למטרות ייצור מזון ולא כחיות מחמד. מידע נוסף

נברסקה, ארה"ב: הצעת חוק תאסור לסמן מוצרים שמקורם מעבדתי כ-"בשר"

25 ינואר, 2019 הסנטורית Carol Blood, ממדינת נברסקה ארה"ב הגישה הצעת חוק שמטרתה לאסור שימוש במינוח בשר לגבי מוצרים שמקורם "מעבדתי". הצעת החוק היא במסגרת חוקים שמטרתם למנוע הטעייה מסחרית של הציבור. לכאורה, נראה שמדובר בפעילות תחיקתית המונעת ע"י בעלי עניין המוטרדים מההתקדמות הטכנולוגית המושגת בשנים האחרונות ומציגה אלטרנטיבות איכותיות לבשר שמקורו מן החי. מידע נוסף

סעודיה מגבילה אישורי יצוא מברזיל

23 ינואר, 2019 סעודיה אסרה על ייצוא עופות אליה מ-5 מפעלים בברזיל. לאחר איסור זה, נותרו 25 מפעלים המאושרים ליצוא אליה. ארגון הסחר הברזילאי הסביר זאת בסיבות טכניות. כ -58 אתרים ברזילאים מורשים כיום לייצא לסעודיה, כאשר בפועל רק 30 פועלים ביצוא לסעודיה. לפי משרד החקלאות הברזילאי 25 האתרים שנותרו מאושרים היוו 63% מהיצוא של עוף מברזיל לסעודיה בשנת 2018. קיים חשש שהמהלך הסעודי קשור להצהרות נשיא ברזיל החדש בדבר כוונתו להעביר את שגרירות ברזיל לירושלים. ארגון יצרני הבשר הברזילאי טען שאין כל קשר בין האיסור לעניינים דיפלומטיים. מידע נוסף

ברזיל: יצוא בשר הפטם בשנת 2018 הגיע ל 4.1 מיליון טון

21 ינואר, 2019 יצוא בשר פטם מברזיל הגיע בשנת 2018 ל-4.1 מיליון טון (4.32 טון בשנת 2017; ירידה של 5.1%). התוצאה הזו הושגה בזכות עליה בהיקף הייצוא במחצית השנייה של שנת 2018. שיעורי היצוא בששת החודשים הראשונים של שנת 2018 היו נחותים ב13.4% בהשוואה לאותה תקופה בשנת 2017. מידע נוסף

ניו זילנד: עליה במחיר ביצי המאכל

18 ינואר, 2019 כללים חדשים בתחום רווחת מטילות ביצי המאכל ועליה במחיר התערובת גרמו לעליה במחיר ביצת המאכל בניו זילנד ב -18.84 אחוז בחצי השנה האחרונה. תריסר ביצים עולות בממוצע 4.25 דולר ניו-זילנדי (=10.6 ש"ח) , לעומת 3.80 $ (9.50 ש"ח) בחודש יוני בשנה שעברה. בעוד הצרכנים בוחרים יותר ויותר 'ביצי חופש' אפילו מחירם גבוה יותר, עדיין הרוב המכריע של הביצים הנרכשות הן אלה הזולות יותר, ממשקים בממשק כלובים (3.50 $ עבור תריסר ביצים = 8.70 ש"ח). מידע נוסף

חברת סבה מרחיבה את מערך הייצור בהונגריה

18 ינואר, 2019 חברת Ceva-Phylaxia, צפויה לבנות מפעל תרכיבים ומרכז מחקר חדש בעלות של 26.3 מיליון יורו ב-Monor, הונגריה (בקרבת בודפשט), בשטח של 44 אקר.
Ceva Phylaxia היא חלק מחברת הצרפתית שלה 23 אתרי ייצור ו-13 אתרי מחקר ברחבי העולם. חברת סבה נחשבת לחברה השישית בגודלה בין החברות העוסקות בתכשירים וטרינרים לבעלי חיים. Ceva Phylaxia בבודפשט, הונגריה הוא אתר ייצור התרכיבים הגדול והמתקדם ביותר של החברה. מידע נוסף

איווה, ארה"ב: בוטל חוק שמנע חשיפת פעילות בחוות חקלאיות

13 ינואר, 2019 בית המשפט המחוזי של ארה"ב במחוז הדרומי של איווה ביטל חוק שמטרתו היתה לסכל מעקב אחר חוות חקלאיות, בטענה שהוא לא חוקתי. החוק משנת 2012, אסר כניסה לחוות / מתקנים חקלאיים בטענת שווא. בשנים האחרונות, גברה פעילות הארגונים הפועלים למען זכויות בעלי חיים ובמסגרת זו הם נכנסו והשתלבו בעבודות שונות שנתנו להם גישה ויכולת לחשוף את המתרחש בתוך החוות החקלאיות, משחטות ועוד. החוק בא למנוע פעילות זו.
בשנת 2017, חברו מספר ארגונים ותבעו את ביטול החוק בטענה שהוא מפר זכויות חוקתיות של האזרח (חופש הביטוי). מידע נוסף

אוקראינה: קפיצה ביצוא ביצי המאכל בשנת 2018

12 ינואר, 2019 בשנת 2018, יצוא ביצי המאכל מאוקראינה עמד על 94.1 מיליון דולר. מדובר בעליה של 37.1% (כספית) בהשוואה לשנת 2017 ובכמות כוללת של 107,500 טון (עליה של 21.3%). מידע נוסף

בלגיה: איסור שחיטה ללא הימום בע"ח

12 ינואר, 2019 חקיקה חדשה האוסרת על שחיטה של בעלי חיים ללא הימום מראש נכנסה לתוקף באזורים מסויימים של בלגיה. האיסור באזור Flanders הונהג ביום השנה האזרחית החדשה, בעקבות חקיקה שהתקבלה על ידי הפרלמנט של בלגיה ביולי 2017. הגבלות דומות צפויות להיכנס לתוקף באזור Wallonia מחודש ספטמבר. בלגיה הולכת בעקבות מספר מדינות בתחום זה כמו: איסלנד, אסטוניה, שוודיה, שוויץ ודנמרק האוסרות שחיטה ללא הימום תחילה. מידע נוסף

קידום ביצי מאכל בבתי הספר בארה"ב

5 ינואר, 2019 ארגון יצרני ביצי המאכל בארה"ב (מקביל לפעילויות המרוכזות אצלנו בידי ארגון מגדלי עופות ומועצת הלול), פתח במסע לקידום צריכת ביצים בקרב ילדים בבתי הספר.
Eggs In School זו הכותרת המלווה פעילות נרחבת באתר אינטרנט, ביוטיוב, ובטוויטר - מתכונים, עצות, הצגת היתרונות והערכים התזונתיים ועוד. מומלץ להיכנס לקישורים השונים וללמוד כיצד מקדמים לא רק את צריכת הביצים אלא את המודעות, הערכים התזונתיים והיתרונות הגלומים בביצת המאכל. מידע נוסף