תרכיבים 2019

תרכיבים 2019

John Robbins, חלוץ בפיתוח תרכיב דלקת מח חיידקית - נפטר

21 דצמבר, 2019

John Robbins, חוקר בכיר במכון הלאומי לרפואה (NIH), וחלוץ בפיתוח תרכיב נגד דלקת מח (Haemophilus influenzae type B -Hib) - נפטר בסוף חודש נובמבר והוא קרוב לגיל 87. ג'ון בנט רובינס נולד למשפחה יהודית בברוקלין ב- 1 בדצמבר 1932. שם משפחתם היה במקור רבינוביץ', אולם הוא שונה כאשר אבי סבו, לפחות השלישי בשורה משפחתית של רבנים, הגיע לארצות הברית ממינסק (היום בירת בלארוס).
ד"ר רובינס קיבל תואר ראשון בהיסטוריה מאוניברסיטת ניו יורק בשנת 1956 ותואר ברפואה, אף הוא מאוניברסיטת ניו-יורק בשנת 1959. בתחילת הקריירה, הוא היה רופא ילדים באוניברסיטת פלורידה, שם עסק באימונולוגיה ומחלות זיהומיות. בסוף שנות השישים הצטרף ד"ר רובינס למכללה לרפואה ע"ש אלברט איינשטיין בברונקס, ובשנת 1970 עבר לעבוד במכון הלאומי לרפואה (NIH). הוא עבד ב-FDA משך עשור לפני שחזר ל-NIH בשנת 1984 והקים את המעבדה לאימונולוגיה מולקולרית. 
התרכיב Hib meninigitis אושר לשימוש בשנת 1987. לפני פיתוח התרכיב, דלקת קרום המח מגורם זה הרגה כ- 400,000 ילדים בשנה (נתוני WHO).  כיום מספר האירועים עומד על כמקרה אחד של דלקת קרום המוח בשנה לכל מיליון ילדים מתחת לגיל 5. התגלית העיקרית של ד"ר רובינס ומי שעבדה יחד עימו במחקר ד"ר רחל שניאורסון, משמשת כיום גם בתרכיבים אחרים. הפיתוח של חוקרים אלה נקרא: conjugation (צימוד), והוא כרוך בחיבור בין חלבונים (נשא) לפוליסכרידים (אנטיגן) המצויים על המעטפת החיצונית של חיידקים. חיבור זה מעורר תגובה חיסונית טובה יותר והוא בטוח בהשוואה לתרכיבים הקודמים שהיו בשימוש. עד שנות השמונים רוב התרכיבים נגד מחלות חיידקיות יוצרו מחיידקים שלמים או מרעלנים שלהם שעברו המתה או החלשה, אך במקרים מסויימים התגובות היו קשות. הדור הבא של תרכיבים מצומדים שפותחו על בסיס מחקרם של רובינס ושניאורסון הם יעילים בטוחים יותר. 
בשנת 1996 זכה בפרס Albert Lasker Clinical Medical Research Award. בשנת 2001 הוא זכה בפרס ע"ש אלברט סייבין, Sabin Gold Medal על פיתוח התרכיב המצומד כנגד דלקת מוח חיידקית Hib.
יחד עם חבריו למחקר זכה בשנת 2006 בפרס פסטר מטעם ארגון הבריאות העולמי ובשנת 2017 בפרס Prince Mahidol בתחום בריאות הציבור, שהוענק לו על ידי משפחת המלוכה התאילנדית.