תרכיבים 2019

תרכיבים 2019

אירלנד: בית המשפט העליון דן בתביעה בנושא תרכיב הפנדמריקס של חברת GSK

17 אוקטובר, 2019

בימים אלה מתקיים בדאבלין, אירלנד משפט שתוצאותיו צפויות להשפיע רבות על הויכוח המתמשך בנושא התרכיבים. 
Aoife Bennett, סטודנטית בת 26, תובעת את שר הבריאות, משרד הבריאות, אגף הרישום לתכשירים רפואיים ואת חברת GSK, על הפגיעה (נרקולפסיה) שנגרמה לה בעקבות חיסון Pandemrix בשנת 2009.
בית המשפט העליון באירלנד צפוי לדון בעשרת השבועות הקרובים בשאלת האחריות ובמידה וזו אכן תיקבע, ימשיך המשפט בדיוניו לקביעת הנזק. באירלנד יש כ- 100 נפגעי נרקולפסיה נוספים הטוענים לכך שנפגעו מהתרכיב. 
בשנת 2009 פיתחה חברת GSK את תרכיב ה-Pandemrix כנגד נגיף שפעת A/(H1N1)pdm09. התרכיב לא נבדק לבטיחות ונקשר למאות מקרי נרקולפסיה בקרב צעירים במדינות שונות באירופה. שבדיה לדוגמה, בה נפגעו למעלה מ-600 צעירים היקצתה כספים כדי לתמוך בנפגעים (כ-1 מיליון דולר לנפגע), אך אירלנד התנערה מאחריות כלפי הנפגעים וכרגע צפויה להתברר תביעתם מול הרשויות.
אירלנד רכשה בשנת 2009 את תרכיב הפנדמריקס בעלות כוללת של 80 מיליון יורו. בשנת 2011, למערכת הבריאות היה עדיין מלאי של תרכיב זה ונעשה בו שימוש מוגבל, למרות שבאותה עתה היו כבר חששות לקשר אפשרי בין אירועי נרקולפסיה לתרכיב.
ובינתיים, תביעה שהתבררה בבית משפט בבריטניה, זיכתה ילד בן 10 (Josh Hadfield) בפיצויים לאחר שהמדינה סרבה להעניק לו את הפיצוי המקובל לנפגעי התרכיב בבריטניה (120,000 ליש"ט) בטענה שהנכות ממנה הוא סובל אינה קשה מידי.


ראה: תרכיב שפעת - חשש מפנדמיה או מבטיחות התרכיב?