תרכיבים 2023

תרכיבים 2023

זיקה והדבקה מכוונת של בני אדם

24 אוקטובר, 2023

בפעם הראשונה, מדענים הדביקו נשים באופן מכוון בנגיף זיקה כדי ללמוד אם אסטרטגיה כזו יכולה לסייע בבדיקת יעילות תרכיבים נגד מחלה זו. נתונים אלה מתפרסמים לראשונה בכתב העת Nature.
הנסיון היווה למעשה מודל הדבקה. כל הקבוצה (20 נשים) נדבקה וב- 95% מהמשתתפות שהודבקו הופיעה פריחה (תסמין אופייני לזיקה) וב-65% מהם כאבי פרקים. בקבוצת הפלסבו (8 נשים) לא הופיעו כל סימנים.  התוצאות על פיהן המשתתפים המחוסנים הציגו תסמינים קלים מעוררות תקוות. מחקר זה מהווה תפנית בגישה ובחשיבה בהן מבצעים הדבקה מכוונת במהלך ניסויים קליניים. בתחילת 2017, דו"ח של חוקרים בנושא הגיע למסקנה כי הסיכונים בהדבקה מכוונת עולים על היתרונות הפוטנציאליים.לאחרונה הוצגו עמדות של רגולטורים על פיהן עשויים לשקול הדבקה מכוונת בניסויים קליניים לגבי מחלות ששכיחותם בשדה נמוכה. אף על פי כן, נראה כי מחקר כזה מתנגש עם העיקרון המנחה ברפואה... אל תזיק (Primum Non Nocere). בנוסף המודל אמנם מציג מדדים ברורים להדבקה, אך מדובר בקבוצה קטנה שבה מדדי הבטיחות אינם נבחנים וכאשר קבוצת הניסוי תהיה גדולה יותר יתכן ויבואו ליי ביטוי תופעות לוואי חמורות כמו Guillain-Barre syndrome.
נכון לאוקטובר, ה-PAHO דיווח על למעלה מ-28,200 מקרי זיקה ברחבי אמריקה בשנת 2023, כאשר השיעור הגבוה ביותר דווח בברזיל, בוליביה, בליז, קוסטה ריקה, קולומביה, פרגוואי וונצואלה. בארצות הברית, פורטו ריקו דיווחה על 37 מקרי זיקה בשנת 2023.