אופן חשיבה

אופן חשיבה

ההבדל בין חשיבה ממסדית לחשיבה מקצועית

מאי 2017 

לפני מספר ימים, התפרסם שבחטיבת ביניים בנס ציונה, במסגרת חיסון תלמידים בתרכיב נגד HPV (נגד הפפילומה), חוסן אחד התלמידים בתרכיב שגוי. במקום לקבל את חיסון ה-HPV הוא חוסן על פי הידיעה, בחיסון מומת נגד פוליו וטטנוס. תגובת משרד הבריאות היתה בין היתר "הוצע לכל התלמידים והוריהם לקבל מנה נוספת של החיסון נגד פפילומה לשם הבטחת הכיסוי החיסוני המלא נגד המחלה לכלל התלמידים". פשוט נכון?
אבל ההורים חשבו שלא כדאי לקבל את המלצת משרד הבריאות ורצוי להתייעץ עם רופאים שלא ממשרד הבריאות. ההמלצה הגורפת לחסן שוב את כולם לא נראתה להם כרעיון מוצלח במיוחד. ההורים, בהמלצת מומחים מטעמם באו בהצעה למשרד הבריאות. נמתין שבועיים, נבצע בדיקת נוגדנים לנגיף הפפילומה ל-25 התלמידים שחוסנו ומי שימצא ללא תגובה חיסונית, יחוסן שוב.
זה בדיוק ההבדל בין חשיבה של איש ממסד לבין חשיבה של איש מקצוע.

נתי אלקין

האם המגיפה הבאה תפרוץ מארה"ב? לא בודקים - לא מוצאים איומים חדשים תפנית בעלילה
מידע נוסף
האם ישראל בדרך להיפגע ממחלת הדנגי? המוסר של חברות התרופות דנגי שפעת עופות ותרכיבים שפעת עופות - סיבה לדאגה אי אפשר לרמות כדי לרפא מחלה אפליה בשם ההסכמה שפעת עופות: לחשוב (ולא בהכרח מחוץ לקופסה) טמיפלו ושפעת עופות שחיתות או טפשות? האם נפל דבר בישראל? האם החלטות ה-FDA מבוססות מדע? כלכלה, מגיפה ועוד משהו על דוגמה אישית רווחת המטילות פייזר ותרכיב Covid-19 לא כל המתפרסם, מדע הוא תרכיבי שפעת ואוכלוסיה מבוגרת רפואה ופרטיות אחריות נוברטיס שלוחת ההטלה לאן? שחיתות בפארמה רווחת המטילות תרופה חדשה תוויות מאבקו של האזרח הקטן ילדים ותרכיבים שקיפות צרכנית מומחיות מי אשם? אופן חשיבה יצור מקומי בריאות אחת שפעת עופות ניוקסל פורמלדהיד סלמונלה ותרבות השקר שקיפות רק רציתי לדעת... עוברים למזון כלבים? חקירה אפידמיולוגית עופות ללא אנטיביוטיקה דוברות ואמירת אמת ג'יאהד ומחלת הפוליו איש אינו עומד מעל לחוק שקיפות ופוליו דיאוקסינים השירותים הווטרינרים מועצת הלול כחול-לבן אמינות גבול הבושה