ניוקסל

ניוקסל

מדיניות נדרשת

דצמבר 2016 

מדוע קיימת חשיבות לבער את מחלת הניוקסל בישראל? מחלת הניוקסל היא מחלה של עופות, אז מדוע זו צריכה להיות בעיה של המדינה?
תפקיד השירותים הווטרינרים על פי ההגדרה היא מניעת מחלות בעלי חיים ומחלות משותפות לבעלי - חיים, לאדם והדברתן.
למה אם כן חשוב להדביר מחלה כמו מחלת הניוקסל?
פעילות מתוקנת של מדינה המבקשת להשתייך לקהילה המקצועית הבינלאומית, היא דיווח לארגונים העולמיים ובנייה של מערכת אמון בין מערכות סחר למען בטיחות המזון. מדינת ישראל בגישתה למשוך ידיה מהתמודדות עם מחלת הניוקסל מקטלגת את מערך העופות בישראל כמדינת עולם שלישי. ביעור מחלת הניוקסל ממשק העופות בישראל, הוא מהלך חשוב שיש לו השלכות מקצועיות לא רק בהיבט של מחלת הניוקסל, אלא בהיבט של הענף כולו (סלמונלה פולורום, מיקופלסמה ועוד מחלות שאינן מסכנות את בריאות הציבור, אך ביעורן קידם את ענף העופות בישראל ובכך, אף את איכות וטיב בשר העוף המשווק לצרכן).
ההתמודדות עם מחלת הניוקסל היא יעד מרכזי של השירותים הווטרינרים בישראל ומה שנדרש הוא תוכנית פעולה סדורה ומקצועית שמגדירה שלבי ביניים להשגת המטרה. מטרה ריאלית ואפשרית בהקצאת המשאבים ואנשי המקצוע הנדרשים לכך.
ההתמודדות המקצועית שנדרשה עם תחילת האירועים כשלה והפכה את המחלה אנדמית. הפתרון הקל היום הוא לוותר ולהציג למערכת הפוליטית צמצום בהוצאות הכספיות הנדרשות לפיצוי החקלאים. החלטה שכזו תהיה בכייה לדורות. ענף המגלל מעל 5 מיליארד ₪ בשנה, יכול וצריך להתמודד עם מחלת הניוקסל בראייה מקצועית וכלכלית ארוכת טווח.
חוסר מדיניות, מגביר את חוסר הדיווח והנתק ההולך ומתרחב בין מערך השדה הקליני והמערכות השלטוניות. כפי שהרשויות עושות את החשבון הכלכלי המתגבש באיך לא לפצות את החקלאי, גם החקלאי יודע לעשות את החשבון הכלכלי וימנע מלדווח, כאשר הוא יודע שבמקרה של מחלה מדבקת לא צפוי לו פיצוי הולם, אלא רק רשימה של סנקציות שיגדילו את הנזק הכלכלי.

נתי אלקין

האם המגיפה הבאה תפרוץ מארה"ב? לא בודקים - לא מוצאים איומים חדשים תפנית בעלילה
מידע נוסף
האם ישראל בדרך להיפגע ממחלת הדנגי? המוסר של חברות התרופות דנגי שפעת עופות ותרכיבים שפעת עופות - סיבה לדאגה אי אפשר לרמות כדי לרפא מחלה אפליה בשם ההסכמה שפעת עופות: לחשוב (ולא בהכרח מחוץ לקופסה) טמיפלו ושפעת עופות שחיתות או טפשות? האם נפל דבר בישראל? האם החלטות ה-FDA מבוססות מדע? כלכלה, מגיפה ועוד משהו על דוגמה אישית רווחת המטילות פייזר ותרכיב Covid-19 לא כל המתפרסם, מדע הוא תרכיבי שפעת ואוכלוסיה מבוגרת רפואה ופרטיות אחריות נוברטיס שלוחת ההטלה לאן? שחיתות בפארמה רווחת המטילות תרופה חדשה תוויות מאבקו של האזרח הקטן ילדים ותרכיבים שקיפות צרכנית מומחיות מי אשם? אופן חשיבה יצור מקומי בריאות אחת שפעת עופות ניוקסל פורמלדהיד סלמונלה ותרבות השקר שקיפות רק רציתי לדעת... עוברים למזון כלבים? חקירה אפידמיולוגית עופות ללא אנטיביוטיקה דוברות ואמירת אמת ג'יאהד ומחלת הפוליו איש אינו עומד מעל לחוק שקיפות ופוליו דיאוקסינים השירותים הווטרינרים מועצת הלול כחול-לבן אמינות גבול הבושה