פורמלדהיד

פורמלדהיד

פורמלדהיד

אוקטובר 2016 

בשנת 1992, בעודני עובד במעבדה האזורית למחלות עופות ברעננה, של המועצה לענף הלול, כתבתי מאמר קצר בחוברת "משק העופות". כותרת המאמר "פורמלדהיד - זכות העובד לדעת" (המאמר מצורף מטה), והוא נכתב בעקבות מחקרים מדעיים ראשונים שדיווחו על הפוטנציאל המסרטן של הפורמלדהיד. במקביל אף פניתי למשרד העבודה וביקשתי את מעורבותם בנושא. הכעס כלפי היה גדול. יצרני התכשיר התייצבו במעבדה ברעננה וביקשו את האסמכתאות המדעיות. המנהלים שמעלי כעסו (בצדק) על פנייה למשרד העבודה ללא קבלת אישור. אבל אני בשלי... קמה ועדה בשיתוף עם משרד העבודה וכמו במקרים רבים אחרים, התוצאה היתה המשך פעילות רגילה בתכשיר - המצב אפילו החמיר. באותה עת ההתמודדות עם חיידק הסלמונלה במשקי הרבייה היתה בעיצומה וכמויות וריכוזי הפורמלדהיד חצו כל דמיון. עם השנים גברה ההבנה שההצלחה אינה טמונה בסוג התכשיר דווקא, אלא באופן הביצוע והיקפי השימוש בפורמלדהיד בענף הלול הצטמצמו.
מחקרים מדעיים מצאו בשנים האחרונות שהקשר בין פורמלדהיד לתחלואה בסרטן נפרש לסוגי סרטן נוספים ובאירופה הוחלט לאסור שימוש בתכשיר כחומר חיטוי.
עתה הגיע המועד לפעול באופן דומה גם בישראל. כוטרינר המצוי בענף הלול שנים רבות, אני יכול לקבוע באופן נחרץ, שקיימים תחליפים טובים ויעילים לפורמלדהיד בענף הלול - איסור השימוש גם בישראל מתבקש למען בריאות העובדים בענף.

נתי אלקין

מסמכים מקושרים
לחץ להורדה פורמלדהיד- 1992 (2.6 Mb)
האם ישראל בדרך להיפגע ממחלת הדנגי? המוסר של חברות התרופות דנגי שפעת עופות ותרכיבים