לא בודקים - לא מוצאים

לא בודקים - לא מוצאים

לא יגעת, לא מצאת - אל תאמין

מאי 2024

ממצאי שפעת העופות בעדרי בקר לחלב בארה"ב, באופן כה נרחב, העלו מיד את השאלה האם ההדבקה הנרחבת חמקה ממערך האבחון הווטרינרי תקופה ארוכה עוד טרם אובחנה?
ניתן היה להעריך, שמדינות אחרות בהן נגיף שפעת העופות אובחן בצורה נרחבת בחודשים האחרונים, ימהרו לנטר עדרי בקר לחלב. הרי מדובר בבריאות הציבור!
בקנדה, התייחסו לנושא זה:
"בקנדה לא אובחנה שפעת עופות מהזן האלים בעדרי בקר, ולכן אנחנו לא בודקים חלב גולמי או מפוסטר. המלצה על בדיקות מתבססת על חשד למחלה. שפעת עופות אינה דאגה בכל הקשור לבטיחות המזון, היות ופיסטור קוטל חיידקים ונגיפים פתוגנים"

לידיעה, בקנדה קיים איסור למכור חלב לא מפוסטר, למרות שמכירה כזו, בניגוד לחוק, מתבצעת מידי פעם (1,2). גם בבריטניה אין כוונה לנטר את עדרי החלב, כאשר ההסבר לכך הוא, שכרגע מספר אירועי שפעת העופות בבעלי כנף הוא נמוך מאד, כך שהסבירות להדבקת עדרי חלב נמוכה (3).
לא תחפש, לא תמצא, אבל אין זה אומר שזה לא קיים.


1. Ontario raw milk farmer fined $9k.
2. Silveira A, Carvalho JP, Loh L, Benusic M. Raw milk consumption and paediatric hemolytic uremic syndrome. Canada.ca
3. UK cows not being tested for bird flu despite outbreak in US. 

 

נתי אלקין

אסטרטגיה האם המגיפה הבאה תפרוץ מארה"ב? לא בודקים - לא מוצאים איומים חדשים
מידע נוסף
תפנית בעלילה האם ישראל בדרך להיפגע ממחלת הדנגי? המוסר של חברות התרופות דנגי שפעת עופות ותרכיבים שפעת עופות - סיבה לדאגה אי אפשר לרמות כדי לרפא מחלה אפליה בשם ההסכמה שפעת עופות: לחשוב (ולא בהכרח מחוץ לקופסה) טמיפלו ושפעת עופות שחיתות או טפשות? האם נפל דבר בישראל? האם החלטות ה-FDA מבוססות מדע? כלכלה, מגיפה ועוד משהו על דוגמה אישית רווחת המטילות פייזר ותרכיב Covid-19 לא כל המתפרסם, מדע הוא תרכיבי שפעת ואוכלוסיה מבוגרת רפואה ופרטיות אחריות נוברטיס שלוחת ההטלה לאן? שחיתות בפארמה רווחת המטילות תרופה חדשה תוויות מאבקו של האזרח הקטן ילדים ותרכיבים שקיפות צרכנית מומחיות מי אשם? אופן חשיבה יצור מקומי בריאות אחת שפעת עופות ניוקסל פורמלדהיד סלמונלה ותרבות השקר שקיפות רק רציתי לדעת... עוברים למזון כלבים? חקירה אפידמיולוגית עופות ללא אנטיביוטיקה דוברות ואמירת אמת ג'יאהד ומחלת הפוליו איש אינו עומד מעל לחוק שקיפות ופוליו דיאוקסינים השירותים הווטרינרים מועצת הלול כחול-לבן אמינות גבול הבושה