איומים חדשים

איומים חדשים

מוכנות

אפריל 2024

האבחונים האחרונים של משרד החקלאות בארצות הברית (USDA) על פיהן זוהה נגיף שפעת עופות פתוגני (HPAI) A(H5N1) בעדרי בקר לחלב במספר מדינות (טקסס, קנזס, מישיגן, ניו מקסיקו, אוהיו ואיידהו) מעלה דאגה ומציג שאלות לגבי ההשלכות של אירוע חסר תקדים זה. מדובר למעשה בדיווח נדיר של נגיף שפעת עופות המדביק בקר.
בעוד שהסיכון הנוכחי לבריאות הציבור מוערך ע"י רשויות הבריאות כנמוך (למרות מקרה מאובחן של עובד שנדבק לאחר מגע עם חולבות נגועות), עופות הם עדיין המארח והמאגר העיקרי, אך הנגיף צובר שונות גנטית במארחים אחרים באמצעות מוטציות סחף גנטיות (antigenic drift). מוטציות אלה יכולות להוביל לשינוי במאפייני ויכולות ההדבקה של הנגיף. שונות מוגברת ובלתי מבוקרת יכולה בסופו של דבר להוביל להדבקה של מארחים חדשים והסתברויות אלה גדלות עם הזמן.
שידרוג מערכי הבטיחות הביולוגית במשקי הגידול של עופות וחיות משק אחרות, במקביל לניטור קפדני הם חיוניים ונדרשים, אך אין לזנוח את המוכנות הנדרשת גם בתחום התרכיבים, תוך בחינה מקצועית ומדעית של תרכיבים מתאימים למקרה של התפרצות עתידית במימדים נרחבים ובמארחים לא אופייניים.
התפרצות זו מדגישה את הצורך בגישה מאוחדת המשלבת בריאות של בעלי חיים, בני אדם וסביבה מתוך מטרה של צמצום וניהול איומים פוטנציאלים עתידיים.

נתי אלקין

אסטרטגיה האם המגיפה הבאה תפרוץ מארה"ב? לא בודקים - לא מוצאים איומים חדשים
מידע נוסף
תפנית בעלילה האם ישראל בדרך להיפגע ממחלת הדנגי? המוסר של חברות התרופות דנגי שפעת עופות ותרכיבים שפעת עופות - סיבה לדאגה אי אפשר לרמות כדי לרפא מחלה אפליה בשם ההסכמה שפעת עופות: לחשוב (ולא בהכרח מחוץ לקופסה) טמיפלו ושפעת עופות שחיתות או טפשות? האם נפל דבר בישראל? האם החלטות ה-FDA מבוססות מדע? כלכלה, מגיפה ועוד משהו על דוגמה אישית רווחת המטילות פייזר ותרכיב Covid-19 לא כל המתפרסם, מדע הוא תרכיבי שפעת ואוכלוסיה מבוגרת רפואה ופרטיות אחריות נוברטיס שלוחת ההטלה לאן? שחיתות בפארמה רווחת המטילות תרופה חדשה תוויות מאבקו של האזרח הקטן ילדים ותרכיבים שקיפות צרכנית מומחיות מי אשם? אופן חשיבה יצור מקומי בריאות אחת שפעת עופות ניוקסל פורמלדהיד סלמונלה ותרבות השקר שקיפות רק רציתי לדעת... עוברים למזון כלבים? חקירה אפידמיולוגית עופות ללא אנטיביוטיקה דוברות ואמירת אמת ג'יאהד ומחלת הפוליו איש אינו עומד מעל לחוק שקיפות ופוליו דיאוקסינים השירותים הווטרינרים מועצת הלול כחול-לבן אמינות גבול הבושה