שפעת עופות - סיבה לדאגה

שפעת עופות - סיבה לדאגה

שפעת עופות - מוכנות

מחלת שפעת העופות (במופע האלים), מרימה דגל אדום. אירופה וארה"ב מאותתים לכולנו, המתרחש בשנים האחרונות נמצא במגמת עלייה חדה המחייבת ערנות, זהירות ומוכנות. שפעת העופות היא מחלה זואונוטית.
באוקטובר 2022, המרכז האירופי למניעת ובקרת מחלות (ECDC) פרסם התראה לפיה מגיפת HPAI 2021–2022 באירופה היא הגדולה שדווחה אי פעם. הנתונים (נכון ל-9 בספטמבר 2022) הציגו  3573 מקרים של HPAI בציפורי בר ו-2467 התפרצויות בעופות מסחריים, עם השמדה של 48 מיליון עופות - אירוע כזה לא היה מעולם. ההיקף הגיאוגרפי של ההתפרצות הוא חסר תקדים. 37 מדינות אירופיות דיווחו על אבחון הנגיף בתחומן. ניתוח הנתונים מציג עליה חדה באירועי מחלת שפעת העופות באירופה ב- 3 השנים האחרונות. גם מגוון הזנים המעורב הוא גדול. בשנת 2018, זן המגיפה העיקרי היה H5N6, ואילו בשנים 2019–2020, הזן H5N8 היה הנפוץ ביותר. בשנת 2021, הזן הדומיננטי שוב השתנה, ומאז ספטמבר 2021, רוב המקרים היו H5N1 (96.76%, 5311/5489). זנים חדשים מופיעים כל הזמן כתוצאה ממוטציות או רקומבינציות גנטיות. נדידת הציפורים מאיצה את הרקומבינציות הנגיפיות והחדרת הנגיף למקומות רחוקים וחדשים. ניתן להעריך ששינויי האקלים משפיעים אף על דפוסי הנדידה. הטמפרטורות בחצי הכדור הצפוני היו גבוהות באופן חריג השנה, וככל שהטמפרטורה הגלובלית מתחממת, גובר הסיכון למגיפות שפעת עופות באירופה. מספר המקרים שאובחנו בציפורי בר בשנת 2021 היה גבוה פי ארבעה מזה של שנת 2020 (2086 לעומת 513). הדיווחים על הדבקה של יונקים נמצא גם הוא בעליה ומשרד החקלאות האמריקאי דיווח כבר על 78 אבחונים ביונקים. היות ומדובר בנגיף זואונוטי, דיווחים אלה מדאיגים ומצביעים על הסתגלות שעובר הנגיף ליונקים.
השנה, התפרצויות שפעת העופות באירופה היו הקשות ביותר. יותר אירועים דווחו בקרב ציפורי בר ובמקרים מסויימים המחלה אובחנה במושבות צפופות ולוותה בתמותות נרחבות. המגמות ברורות וההתמודדות עם המחלה אינה יכולה להתבסס רק על ניטור, בטיחות ביולוגית והשמדה של להקות נגועות. השימוש בתרכיבים, אשר הוכיח עצמו במספר מדינות, חייב להיות כלי נוסף במערך האמצעים להתמודדות ומוכנות מול הנגיף ההולך ומתעצם. אין לשכוח שמדובר במחלה זואונוטית והמגמות בשנים האחרונות מגבירות את הסיכון לנו, אוכלוסיית בני האדם.

נתי אלקין 

האם המגיפה הבאה תפרוץ מארה"ב? לא בודקים - לא מוצאים איומים חדשים תפנית בעלילה
מידע נוסף
האם ישראל בדרך להיפגע ממחלת הדנגי? המוסר של חברות התרופות דנגי שפעת עופות ותרכיבים שפעת עופות - סיבה לדאגה אי אפשר לרמות כדי לרפא מחלה אפליה בשם ההסכמה שפעת עופות: לחשוב (ולא בהכרח מחוץ לקופסה) טמיפלו ושפעת עופות שחיתות או טפשות? האם נפל דבר בישראל? האם החלטות ה-FDA מבוססות מדע? כלכלה, מגיפה ועוד משהו על דוגמה אישית רווחת המטילות פייזר ותרכיב Covid-19 לא כל המתפרסם, מדע הוא תרכיבי שפעת ואוכלוסיה מבוגרת רפואה ופרטיות אחריות נוברטיס שלוחת ההטלה לאן? שחיתות בפארמה רווחת המטילות תרופה חדשה תוויות מאבקו של האזרח הקטן ילדים ותרכיבים שקיפות צרכנית מומחיות מי אשם? אופן חשיבה יצור מקומי בריאות אחת שפעת עופות ניוקסל פורמלדהיד סלמונלה ותרבות השקר שקיפות רק רציתי לדעת... עוברים למזון כלבים? חקירה אפידמיולוגית עופות ללא אנטיביוטיקה דוברות ואמירת אמת ג'יאהד ומחלת הפוליו איש אינו עומד מעל לחוק שקיפות ופוליו דיאוקסינים השירותים הווטרינרים מועצת הלול כחול-לבן אמינות גבול הבושה