שפעת עופות: לחשוב (ולא בהכרח מחוץ לקופסה)

שפעת עופות: לחשוב (ולא בהכרח מחוץ לקופסה)

אי שפיות: לעשות אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות - א. איינשטיין

אפריל 2022
מחלת שפעת העופות היתה מחלה יחסית זניחה עד למחצית 2003, תחילת 2004. התפרצויות מוקדיות ודרכי פעולה מקובלים ידעו להתמודד עם הבעיה. מאז ועד היום, המחלה הפכה לבעיה כלל עולמית עם מוקדי התפרצות כמעט בכל היבשות, מעורבות של זנים המשתנים ומתפתחים עם הזמן והשמדה של עשרות מיליוני עופות כמעט מידי שנה. נזקים כלכליים כבדים, מגבלות סחר ופגיעה קשה באוכלוסיית עופות הבר. דבר אחד לא השתנה כמעט בתגובה של המערכות הווטרינריות במדינות המתקדמות - אופן ההתמודדות. השמדה של המוקד, קבורה של העופות והצבת הסגרים.
עובדתית הבטיחות הביולוגית, אינה מצליחה למנוע את ההתפרצויות והשמדה של בעלי כנף נמשכת כאופציה מחשבתית יחידה.
האם הגיע הזמן לשלב פתרונות נוספים בהתמודדות עם המחלה?
האם תרכיבים יכולים למצוא מקום בצמצום הנזק החוזר ומתגבר כמעט מידי שנה?
התשובות אינן פשוטות ואין כאן שחור או לבן. אבל נדרשת חשיבה, נדרשת הערכת מצב מחודשת והערכת סיכונים שתציג אלטרנטיבות, תבחן אותן מקצועית ותחליט על בסיס המידע המקצועי הקיים האם תרכיבים יכולים להוות אמצעי נוסף להתמודדות עם שפעת העופות, במועדים מסויימים, באזורי או בשלוחות סיכון, עם מועדי כניסה ויציאה מוגדרים ומערך ניטור הדוק.
התשובה אינה החלטית, אך יותר מכל נדרשת חשיבה!

נתי אלקין 

 

אסטרטגיה האם המגיפה הבאה תפרוץ מארה"ב? לא בודקים - לא מוצאים איומים חדשים
מידע נוסף
תפנית בעלילה האם ישראל בדרך להיפגע ממחלת הדנגי? המוסר של חברות התרופות דנגי שפעת עופות ותרכיבים שפעת עופות - סיבה לדאגה אי אפשר לרמות כדי לרפא מחלה אפליה בשם ההסכמה שפעת עופות: לחשוב (ולא בהכרח מחוץ לקופסה) טמיפלו ושפעת עופות שחיתות או טפשות? האם נפל דבר בישראל? האם החלטות ה-FDA מבוססות מדע? כלכלה, מגיפה ועוד משהו על דוגמה אישית רווחת המטילות פייזר ותרכיב Covid-19 לא כל המתפרסם, מדע הוא תרכיבי שפעת ואוכלוסיה מבוגרת רפואה ופרטיות אחריות נוברטיס שלוחת ההטלה לאן? שחיתות בפארמה רווחת המטילות תרופה חדשה תוויות מאבקו של האזרח הקטן ילדים ותרכיבים שקיפות צרכנית מומחיות מי אשם? אופן חשיבה יצור מקומי בריאות אחת שפעת עופות ניוקסל פורמלדהיד סלמונלה ותרבות השקר שקיפות רק רציתי לדעת... עוברים למזון כלבים? חקירה אפידמיולוגית עופות ללא אנטיביוטיקה דוברות ואמירת אמת ג'יאהד ומחלת הפוליו איש אינו עומד מעל לחוק שקיפות ופוליו דיאוקסינים השירותים הווטרינרים מועצת הלול כחול-לבן אמינות גבול הבושה