האם נפל דבר בישראל?

האם נפל דבר בישראל?

שלוחת ביצי המאכל בישראל בפני שינוי

אוגוסט 2021

ההחלטה בדבר הרפורמה בענף ההטלה וביטול המכסות עברה בהחלטת ממשלה. אין מדובר בסוף פסוק. המאבק עדיין מתקיים, ועדת הכלכלה של הכנסת קיימה דיון ראשון וצפויה לדון בנושא בהמשך, אך המשמעות הארגונית, ענפית הנובעת מהחלטה זו היא מרכזית לשלוחה ובעיקרה מבטאת את כשלון המנהיגות החקלאית להוביל ולשנות מהלכים משמעותיים לענף, יהיו צודקים או לא. מנהיגות שלא השכילה להוביל למהלכים נכונים ונדרשים באיכות, רווחת המטילות והגדרת יעדים ומטרות לשלוחה בראיה עתידית.
האם יבוא הביצים מהווה סיכון לחקלאות המקומית?
תחרות היא תמיד תהליך בריא ונכון המקדם איכות ומחיר תחרותי. יבוא צפוי לתרום לקידום תהליכים נדרשים בשלוחת ביצי המאכל, נושאים שנזנחו לאורך שנים ע"י השירותים הווטרינרים ומועצת הלול.
יצרני ביצי המאכל בישראל, לא צריכים לחשוש מיבוא. מי שיקדם יצור ביצים איכותיות יוכל להתמודד ללא קושי עם היבוא. יבוא ביצים לישראל, נעשה במכולות קירור בהובלה ימית, שהיום מחיריה האמירו והביצים מיבוא אינן טריות כמו הביצים המקומיות. 
אם בשירותים הווטרינרים ובארגון המגדלים יקדמו את נושא סימון הביצים, העקיבות והאיכות הדבר יקנה העדפה בולטת לתוצרת המקומית.
הצרכן הישראלי יוכל על פי הסימון ע"ג הביצים לדעת שהוא קונה ביצים איכותיות שמקורם ב"משק לוי" ממושב בגבול הצפון, או ממשק חקלאי בכפר מל"ל. החשיפה של משק הגידול, כפי שקיימת באירופה, תקנה ללא ספק עדיפות לתוצרת המקומית.
נקודה נוספת וחשובה כדי לתעדף תוצרת מקומית היא לקיים את דרישות החוק בנושא יבוא ביצים. לדוגמה: דרישת החוק בישראל היא:
לא ייבא אדם לישראל, ולא ימכור, לא יציע למכירה, לא יקבל ולא יחזיק ביצים מיובאות בקליפתן, אלא אם שם הארץ שממנה יובאו סומן בדיו שאינו ניתן להימחק ובאותיות לטיניות שגבהן אינו פחות משני מילימטרים (צו הפיקוח מצרכים ושירותים [סימון מוצרים] תש"י - 1950). המשמעות היא שביצי היבוא חייבות להיות מסומנות עוד בארץ המקור. בדו"ח מבקר המדינה, העיר על כך המבקר, אבל היו בעלי עניין שעשו הכל כדי להקל על היבוא ועל זאת כבר כתבתי בשנת 2011. החוק קיים, מבקר המדינה העיר על כך, אך איש בשו"ט, במועצת הלול או בארגון המגדלים לא חשב שכדי לשמור על החקלאות הישראלית חייבים לדרוש את קיום החוק (אגב, סימון ביצי יבוא כנדרש בחוק, החל רק לאחר תביעה ייצוגית, כאשר לאורך שנים בכירים במועצת הלול ובשירותים הווטרינרים עשו הכל כדי למנוע סימון זה). 
אם יבוטלו המכסות, הפגיעה המיידית צפויה להיות דווקא בעסקנים. מועצת הלול, השואבת את כוחה ועצם קיומה מפיקוח על מכסות הייצור ועדיין נטועה במרכז העסקים התל אביבי, במשכנה בבית יכין -רחוב קפלן 2, תתייתר לחלוטין.

 

נתי אלקין

איומים חדשים תפנית בעלילה האם ישראל בדרך להיפגע ממחלת הדנגי? המוסר של חברות התרופות