פייזר ותרכיב Covid-19

פייזר ותרכיב Covid-19

למי להאמין, למדע או להצהרותיה של פייזר?

נובמבר 2020

העולם כמרקחה! חברת פייזר הודיעה על תוצאות ביניים, עוד טרם הסתיים Phase 3, על פיהם התרכיב שהיא מפתחת עם חברת BioNTech הגרמנית יעיל ב- 90%. די דומה להתנהלות של "לרוץ לספר לחבר'ה" עוד טרם התגבש מסד נתונים מדעי איתן.
כולנו תקווה שאכן, תרכיב יעיל ובטוח נמצא בהישג יד. אבל, עדיין מוקדם לקבוע כך ומדענים המצויים ומבינים דבר או שניים בנושא מתבטאים בזהירות רבה. הנסיונות טרם הסתיימו, אין נתונים לגבי היעילות באוכלוסיות המבוגרות, שהן קבוצת הסיכון העיקרית, אין נתונים למשך ההגנה המוקנית ועדיין בחינת בטיחות התרכיב לא הושלמה (אגב, כדאי לדעת שהיצרניות יעבירו את כל האחריות לבטיחות התרכיב על המדינות הרוכשות כתנאי למכירה – כך היה בעבר במקרים דומים וצפוי שהחברות יבטיחו שהן מוגנות מפני תביעות עתידיות). אצלנו, משרד הבריאות כבר עובד על איך לחייב את כלל האוכלוסיה להתחסן.
כדי להבין את ה"סביבה העסקית" - נתון או שניים על חברת פייזר, מהגדולות בתחום הפארמה בעולם, אם לא הגדולה שבהן. בשנת 2009, חברת פייזר הגיעה להסדר עם משרד המשפטים בארה"ב ושילמה 2.3 מיליארד דולר (!) בעקבות חשיפת הונאה וקידום לא חוקי של תרופות (הקנס הגבוה ביותר שהוטל אי-פעם בתחום הבריאות). בשנת 2012, שילמה החברה כ-60 מיליון דולר, בעקבות פעולות שחיתות במדינות שונות. בימים אלה, נחקר חשד לתשלומי שוחד ע"י החברה בסין ורוסיה.
תרכיבים הם בעלי חשיבות עליונה בנסיוננו להתמודד עם מגיפת ה-Covid-19, אך אנו חייבים להבטיח שהם יספקו את ה"ביצועים" המקצועיים הנדרשים. כולנו רוצים להאמין, שאכן העולם נמצא בפני פתרון למגיפה הנוראה הזו המתרחשת עלינו, אבל כדאי להמתין עד הצגת כלל הנתונים, לפני שאנחנו מחליטים למי אנחנו מבקשים להאמין.

נתי אלקין

האם ישראל בדרך להיפגע ממחלת הדנגי? המוסר של חברות התרופות דנגי שפעת עופות ותרכיבים