נוברטיס

נוברטיס

Zolgensma

אוגוסט 2019

Zolgensma, כך קוראים לתרופה החדשה של חברת הפארמה העולמית נוברטיס, היקרה בעולם.
התרופה, היא טיפול גנטי לילדים עד גיל שנתיים החולים במחלה של ניוון שרירים שדרתי (SMA: Spinal Muscular Atrophy) אחת מהמחלות הגנטיות הקטלניות ביותר.
2.1 מיליון דולר, זו העלות למטופל לשנה בארה"ב. הרווחים הגבוהים שחברות הפארמה גורפות על חשבון בריאותנו אינם נושא חדש. גם ההונאות בתחום זה אינם דבר חדש והפעם נושאים אלה משתלבים יחדיו, כאשר ה-FDA מודיע שנעשו מניפולציות בנתונים שהוגשו בבקשה לאישור התרופה ע"י חברת הבת AveXis. ההנהלה ידעה, אך יידעה את ה-FDA, רק לאחר שהתרופה אושרה.
ה-FDA טוען שמניפולציית הנתונים, לא השפיעה על בטיחות ויעילות התכשיר ולכן התכשיר לא הוסר מהמדפים, אך באירופה נוהגים כרגע בהססנות ואישור התרופה מתעכב. 
וזה לא הכל...בכיר בחברה מכר חבילת מניות של החברה, בסכום של כ- 1 מיליון דולר שבועות מספר לפני התפוצצות הפרשה.
נוברטיס לא הצליחה להפתיע, בשנת 2010 החברה שילמה סכום של 423 מיליון דולר בשל עבירות אזרחיות ופליליות שהתבטאו בשיווק מספר תכשירים שלא על פי התוויתם ותשלומי שוחד לרופאים כדי שיקדמו את רישומם. 25 מיליון דולר שולמו לחושפי השחיתות מתוך החברה.
והיא הצדיקה את התדמית הירודה שיש לחברות התרופות - כאשר אתם שואלים את עצמכם מדוע קיימים ארגונים שלא מאמינים למערכות הבריאות ומתנגדים לחיסונים, אחת התשובות היא, בגלל התנהגויות כאלה.

נתי אלקין

האם ישראל בדרך להיפגע ממחלת הדנגי? המוסר של חברות התרופות דנגי שפעת עופות ותרכיבים