תרכיבים 2022

תרכיבים 2022

אבעבועות קופים: במה בדיוק מדובר?

20 מאי, 2022

בימים האחרונים מדווחים מקרים של אבעבועות קופים בבני אדם במספר מדינות באירופה ובצפון אמריקה והיום מקרה ראשון גם בישראל. התפרצות אבעבועות הקופים הנוכחית דווחה לראשונה השנה בבריטניה ב-7 במאי בעקבות הגעתו של תושב בריטי מביקור בניגריה, שם המחלה אנדמית (האיש הגיע לניגריה ב- 20 באפריל ועזב אותה חזרה לבריטניה ב- 3 במאי. ב- 6 במאי הוא אובחן כחיובי באמצעות מבחן PCR). מאז אובחנו מקרים נוספים בבריטניה וגם מחוצה לה בפורטוגל, בלגיה, שבדיה, איטליה, ספרד, צרפת, אוסטרליה, קנדה וארצות הברית.
רוב המקרים אובחנו בגברים צעירים עיקרם הומוסקסואלים ולאיש מהם (מלבד המקרה הראשון בבריטניה) אין ברקע נסיעה לאזורים בהם המחלה ידועה כאנדמית.
ה-CDC האמריקאי מאמין שמספר המקרים בפועל מדווח בחסר מכיוון שקיימת מודעות נמוכה של רופאים למחלה. בשנת 2003 היתה בארה"ב התפרצות של המחלה, במהלכה נדבקו מעל 70 איש. רוב מקרי ההתפרצות ב-2003 היו קשורים ליבוא בעלי חיים מגאנה. 
מה זו המחלה הנקראת אבעבועות קופים? אבעבועות קופים היא מחלה הנגרמת על ידי נגיף אבעבועות הקופים (נגיף DNA דו גדילי), זואונוטי. זהו אחד מנגיפי ה-Orthopoxviruses של בני אדם הכוללים את נגיפי אבעבועות שחורות, אבעבועות בקר ועוד. הנגיף אובחן לראשונה בשנת 1958, בהתפרצות בקופים בבית חיות לצרכי מחקר פוליו - קופנהאגן, דנמרק (כותרת הפרסום המחקרי הראשון של מחלה זו מצורף מטה). נגיף אבעבועות קופים גורם למחלה הדומה לאבעבועות שחורות אך עם פריחה קלה יותר ושיעור תמותה נמוך יותר (בין 1-11%). האירוע הראשון בבני אדם דווח בשנת 1970 ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו.
תרכיבים כנגד אבעבועות קופים: תרכיב כנגד אבעבועות שחורות (מחלה שבוערה מהעולם; מקרה אחרון בשנת 1977 בסומליה) עשוי להיות יעיל כנגד אבעבועות קופים (הגנה ג'נרית- צולבת). התרכיב JYNNEOS (הידוע בשם Imvamune בקנדה ו-Imvanex באיחוד האירופי) הוא חיסון נגיף חי מוחלש, המיוצר על ידי Bavarian Nordic, מאושר על ידי ה-FDA האמריקאי למניעת אבעבועות קופים. החיסון מאושר גם בקנדה ובאיחוד האירופי כנגד אבעבועות שחורות ואבעבועות קופים. התרכיב אושר ע"י ה-FDA בספטמבר 2019. בשנת 2019 ממשלת ארה"ב העניקה לחברה 1.8 מיליארד דולר כדי להבטיח 28 מיליון מנות ל"בנק התרכיבים הלאומי".
מה ידוע לנו על התרכיב עצמו? התרכיב מבוסס על נגיף Vaccinia זן אנקרה מוחלש (העברות עוקבות בתרביות תאים – פיברובלסטים של עופות; Modified Vaccinia Virus Ankara - MVA). הנגיף במהלך החלשתו איבד את יכולתו להתרבות בתאי יונקים.
האם אנו עומדים בפני התפרצות נרחבת? קשה לומר, אבל ערנות ומעקב נדרשים.