מה חדש בישראל - 2021

מה חדש בישראל - 2021

תכנון או 'חָאפּ לָאפּ'

15 ספטמבר, 2021

בשנה האחרונה המגמה של בניית לולי מעוף בתנופה גדולה. ההצהרות של שר החקלאות בדבר איסור לולי כלובים, מוסיפה רוח גבית לתנופה זו. במקביל ללולי המעוף, מגדלי הפרגיות משקיעים סכומי עתק בהסבת לולי גידול קיימים (קונבנציונאלים ואפילו לולי פרגיות שהוקמו בשנים האחרונות בממשק כלובים). הכל מתבצע ללא תכנון. אין תקנים ברווחת המטילות, אין הגדרות בחוק לסוגי ממשק המטילות השונים (הכל מוגדר תחת כותרת אחת 'לולי חופש'), אין מסמך עבודה של משרד החקלאות לשינויי הממשק החדים המתרחשים כבר היום ומציגים סביבת גידול שונה, מאתגרת המחייבת התמודדות מקצועית מתאימה. שלוחת ההטלה ממשיכה לפעול בשאיפה שיטתית ל'אי סדר".
תשאלו כמה מגדלי מטילות בלולי מעוף, שקיבלו פרגיות שגדלו בלולים קונבנציונאלים מה היה גובה שכר הלימוד, ששולם בעיקר בתמותה של מאות ואלפי מטילות.
נדרשת תוכנית אחראית רצינית ומהירה ולא 'חָאפּ לָאפּ'.
לכל שיטת ממשק, יתרונות וחסרונות ומי שחושב שכל ממשק שאינו בכלובים מציע "רווחה" למטילה לא ראה צפיפויות גידול בשיטות ממשק מסויימות. 
שיעור הביצים המלוכלכות, צפוי לעלות ועדיין בישראל אין רגולציה בנושא שטיפת ביצי מאכל.
לשינויים אלה השלכות כלכליות גם על מחיר הביצה, היות שכל ביצי המאכל שמקורן במטילות ללא כלובים, אינו תחת צו פיקוח מחירים. במשטר מכסות המונע תחרות, מקבע את הכמויות המיוצרות, אם לא ימצא פתרון לנושא, הצרכן ישלם מחיר יקר על השינויים הממשקיים הצפויים.