תרכיבים 2021

תרכיבים 2021

תרכיב AstraZeneca וטרומבוציטופניה המושרה על ידי חיסון

30 מרץ, 2021

לאחר הדיווח על מקרים של קרישי דם, שהתפתחו בין מחוסנים בתרכיב AstraZeneca (AZ), מתפרסם בימים אלה המאמר המדעי המנסה להסביר את התופעה (המאמר טרם עבר ביקורת עמיתים). החוקרים מציינים שמדובר בתופעה הנקראת טרומבוציטופניה המושרה על ידי חיסון: vaccine - induced prothrombotic immune thrombocytopenia (VIPIT).
מדובר בתופעה של קרישת דם הדומה לזו שנצפתה בעבר בטרומבוציטופניה הנגרמת על ידי הפרין. תופעה זו הידועה כבר למעלה מ -40 שנה, היא השפעה פרדוקסלית המתרחשת אצל אנשים ספורים לאחר מתן הפרין לבעיות בקרישת דם המתבטאת בהחמרת המצב. מדוע זה קורה?
אצל אנשים מסויימים, לאחר הזרקה של הפרין, ההפרין נקשר לחלבון platelet factor 4 (PF4) (קשרים אלקטרוסטטים). נוגדנים הנוצרים כנגד קומפלקס זה, מעוררים שפעול (אקטיבציה) של טסיות הדם המעודד יצירת קרישי דם. במקרה של התרכיב, מסתבר שנוצרים נוגדנים נגד טסיות הדם, יתכן שבחלק מהמקרים בגלל קומפלקסים של נגיף האדנו- וטסיות הדם, אך נושא זה טרם הוברר והמכניזם המדוייק לא ברור. 
בגרמניה חוסנו עד עתה בתרכיב של חברת אסטרהזנקה , 2.7 מיליון בני אדם ודווחו 31 מקרים של קרישי דם במוח, מהם 9 מקרי מוות (29 מתוך 31 המקרים המדווחים הן נשים).
גרמניה והולנד הודיעו כי השימוש בתרכיב AZ יוגבל לבני 60 ומעלה, קנדה בהודעה דומה הגבילה את השימוש בתרכיב לבני 55 ומעלה.