תרכיבים 2021

תרכיבים 2021

מדוע נעצר השימוש בתרכיב אסטרהזנקה במדינות אירופה רבות?

20 מרץ, 2021

פרופ' לרפואה נורבגי בשם Pål Andre Holme, מדווח בעקבות חקירת שלושה מקרים של עובדי צוות רפואי מתחת לגיל 50, אשר אחד מהם הסתיים במוות כי בסבירות גבוהה הגורם הוא תגובה חיסונית חריפה לחיסון שהובילה להתפתחות נוגדנים ספציפיים נגד טסיות הדם.
בגרמניה, מכון Paul-Ehrlich-Institut, מסר שנכון ל- 15 במרץ ידועים בגרמניה 7 מקרים של קרישי דם במח cerebral venous thrombosis, צורה ספציפית של פקקת ורידים מוחית חמורה (פַּקֶּקֶת  - כלומר, חסימת כלי דם במוח על ידי קריש דם) הקשורה לחוסר טסיות דם (thrombocytopenia) ודימום זוהה בגרמניה בשבעה מקרים (נכון ל- 15 במרץ 2021) בקשר זמנים לחיסון בתרכיב AstraZeneca. מבין שבעת האנשים שנפגעו, שלושה מתו. הנפגעים היו בגילאים שנעו בין 20 ל- 50 שנה. לשישה מהנפגעים היתה פקקת של הגתות (הסינוסים) הוורידיים במוח. כל ששת האנשים היו נשים צעירות או בגיל העמידה. כל המקרים התרחשו בין ארבעה ל- 16 יום מהחיסון. מספר המקרים הללו, שהתרחשו לאחר החיסון בתרכיב AstraZeneca גבוה משמעותית מבחינה סטטיסטית ממספר המקרים המופיעים באוכלוסייה הלא מחוסנת. על פי ניתוח שבוצע, הצפי באוכלוסיה לאחר 1.6 מיליון חיסונים בגרמניה היה צריך לעמוד על מקרה אחד. בפועל דווחו שבעה. גיל הנפגעים (צעירים ועד גיל העמידה) אינו נחשב לאוכלוסיה בסיכון גבוה למופע פתולוגי חמור עד קטלני זה. בעקבות התייעצות שנעשתה ע"י חוקרי המכון פול-ארליך עם מומחים בתחום ההמטולוגיה, פקקת (טרומבוזיס) ונגיפי אדנו- (תרכיב אסטרהזנקה מבוסס על תרכיב רקומביננטי בפלטפורמת נגיף אדנו-) הוסכם ע"י כל המומחים פה אחד, כי לא ניתן לשלול קשר אפשרי בין המופע הפתולוגי לחיסון.
לאחר שיקלול כלל העובדות והנתונים המליץ מכון פול-ארליך (16 מרץ 2021) להפסיק את החיסון בתרכיב AstraZeneca  בגרמניה כאמצעי זהירות, עד ניתוח מעמיק יותר של המקרים. משרד הבריאות הפדרלי הגרמני (BMG) קיבל המלצה זו.
מספר המקרים המצטבר במדינות אירופה עומד על קרוב ל-40 ובנוסף לגרמניה מדינות נוספות החליטו לעצור את השימוש בתרכיב, כמו: שבדיה, דנמרק, פינלנד, ספרד, איטליה, נורבגיה, הולנד, בולגריה, אירלנד, לטביה, קונגו.
ב- 18 במרץ התקיימה מסיבת עיתונאים ע"י אנשי ה- European Medicines Agency (EMA). בהודעתם נמסר כי חקירתם אינה יכולה לשלול קשר בין החיסון לתופעות המצויינות, אך הם הגיעו למסקנה כי יתרונות החיסון עולים בבירור על הסיכונים. הסוכנות תוסיף אזהרה למידע המצורף לתרכיב כדי להתריע בפני חולים ורופאים על תופעות הלוואי האפשריות, שנראות נדירות ביותר. בעקבות הודעה זו, חלק מהמדינות שעצרו את השימוש בתרכיב, ביניהן גרמניה,  הודיעו כי הן חוזרות להשתמש בו. שבדיה, נורבגיה ודנמרק הודיעו בינתיים כי השימוש בתרכיב מושהה. היום דווחו שני מקרים באנשי רפואה בדנמרק, שניהם חוסנו לפני פחות מ-14 יום, אחד מהם מת.
אכן, מדובר בתופעת לוואי נדירה מאד, אבל מאידך גם קטלנית.