תרכיבים 2020

תרכיבים 2020

סין מנצחת את המרוץ לתרכיב Covid-19 - ממנפים משבר להצלחה

8 נובמבר, 2020

כאשר סדרה של חברות מקיימות מרוץ ליצור תרכיב נגד ה-Covid-19, נראה שסין כבר ניצחה את המרוץ. 
מניות של חברות סטארטאפ שבישרו על "תרכיב אינסטנט" עלו וירדו, מדינות מערביות בעיקר, חתמו על הסכמים עתידיים במיליוני דולרים עם יצרניות פוטנציאליות של תרכיב (שיעלה על פי הערכות כ-70 דולר למנה; הערכות לתרכיב Moderna) וסין ביצעה את הפעולות הבטוחות לקראת תרכיב. היא פיתחה תרכיב מומת "קונבנציונאלי" על בסיס מידע מחקרי קיים מפיתוח תרכיב נגד מחלת ה-SARS.
לפני מספר חודשים השתתפנו חברי ואני בפורום שדן בנושא פיתוח תרכיבים לבני אדם בישראל. השתתפו בו חוקרים בולטים מתעשיית התרכיבים והמחקר בישראל. שנינו ציינו את ה"דרך הקונבנציונאלית" כבעלת סיכוי טוב להצלחה. זו היתה דעה לא כל כך פופולרית בסיעור המוחות שאמור היה להציג את "קידמת המדע", אבל... בסין מחסנים ובעולם המערבי עדיין מקווים... 
והשוק העולמי? המערב ממתין לתוצאות המחקר במדינות המובילות: ארה"ב, גרמניה ובריטניה. הערכות המחיר לתרכיבים ה"מערביים" לא יאפשרו למדינות העניות (אפריקה, דרום אמריקה, אסיה) לרכוש תרכיבים אלה לכלל האוכלוסיה וסין כבר נמצאת שם. למעלה ממחצית מהאוכלוסיה העולמית מתרכזת שם וסין ב- Phase 3, כבר שם: ארגנטינה, בנגלדש, בחריין, ברזיל, מצרים, אינדונזיה, מרוקו, פקיסטאן, רוסיה, פרו, ערב הסעודית, טורקיה ואפילו אצל ידידתנו החדשה – איחוד האמירויות.
מעניין במיוחד הוא לעקוב אחר הגישה האוניברסלית של סין, אשר נשיאה Xi Jinping, הודיע במהלך מאי על סיבסוד התרכיב הסיני והציע הלוואות למדינות מתפתחות כדי שיוכלו לרכוש את התרכיב. אין ספק, שהמדיניות הסינית, שתרמה בציוד כאשר הגל הראשון של Covid-19 שטף את אירופה, צפויה להעצים את מעמדה של סין במדינות רבות. זה מה שנקרא, למנף משבר להצלחה.