תרכיבים 2020

תרכיבים 2020

האם יש לנו תרכיב נגד מחלת הקורונה?

8 אוגוסט, 2020

בעקבות פרסום המחקר של המכון הביולוגי ב- Biorxiv מצאנו לנכון לרכז עבורכם הקוראים את המידע לעיונכם.
במהלך ביקור מסוקר של שר הבטחון בני גנץ במכון הביולוגי, הצהיר מנהל המכון, פרופ' שמואל שפירא: "יש לנו, למעשה, חיסון מצוין ביד, יש עוד תהליכי רגולציה שהחיסון צריך לעבור". 

 

אז זהו, שלא בדיוק....
אין לנו חיסון מצויין ביד, והדרך שנותרה עד להשגת מטרה זו, אינה רק השלמת תהליכי רגולציה.
כל מה שיש לעת עתה (ובהחלט שאין זה מעט), הוא חיסון נסיוני נגד קורונה (SARS-CoV-2), באוגרים. זו תחילתה של דרך, אבל ההצהרה רחוקה מהמציאות. יש עוד דרך...
אוגרים הם לא קבוצת היעד, אנשים מבוגרים (בעיקר מעל גיל 60), עם מחלות רקע, תגובה חיסונית פחות טובה זו קבוצת היעד והדרך עד לתרכיב עוברת לא רק דרך מבחני היעילות, אלא בעיקר דרך מבחני הבטיחות.
ב-12 באפריל 1955 התקיימה מסיבת עיתונאים היסטורית בקמפוס של אוניברסיטת מישיגן, בה סיכמו ד"ר תומאס פראנסיס וד"ר יונה סאלק את ממצאי הנסיון הרפואי הגדול בעולם (Francis Field Trial), טרם השקת התרכיב המומת נגד מחלת הפוליו ("שיתוק ילדים"). מסיבת העיתונאים נעשתה רק בסיום תהליך המחקר ופיתוח והשלמת המבחנים הנדרשים בקבוצת אוכלוסיה גדולה עם ביקורת ותכניות חיסון שונות. כמו היום גם אז, העולם ציפה בשקיקה למוצא פיהם של החוקרים, שיציגו פתרון למחלה קשה, אך ההצהרה ניתנה רק כשהיו תוצאות.

אז מה פותח במכון הביולוגי?
התרכיב הוא תרכיב חי רקומביננטי rVSV-∆G-spike. הנגיף עליו מורכב חלבון ה-Spike של נגיף הקורונה הוא נגיף ה- Vesicular Stomatitis Virus (הגליקופרוטאין שלו, שהוא מרכיב אלים של הנגיף, מוחלף בחלבון ה-Spike של נגיף הקורונה).
המכון הביולוגי הצליח להראות תגובה חיסונית (יצירת נוגדנים מנטרלים שהוכחו במבחני ניטרול נגיף) לתרכיב זה באוגרים, בנוסף לכך שהאוגרים עמדו במבחן הוקעה (ה"פער" בין הקבוצה המחוסנת לקבוצת הביקורת היה "אבדן משקל", פגיעה ריאתית נרחבת, נוכחות נגיפית גבוהה ברקמת הריאה).
הכייל למנת חיסון 106 PFU
נגיף ה- Vesicular Stomatitis Virus, שייך למשפחת נגיפי ה-Rhabdoviridae (למשפחה זו משתייך נגיף הכלבת).
הפלטפורמה ליצירת נגיף רקומביננטי על בסיס VSV, פותחה לפני שנים ושימשה בפיתוח של תרכיבים שונים. לאחרונה הושק תרכיב נגד מחלת האבולה של חברת מרק rVSV-ZEBOV-GP Ebola ובשמו המסחרי:  Ervebo, שנמצא יעיל בשימוש. חשוב לציין, שלהבדיל מתרכיבים רבים הנמצאים היום בפיתוח, תרכיב זה הוא תרכיב חי ויתרונו ביכולת הרפלקטיבית שלו ועירור תגובה חיסונית תאית והומורלית (המחקר הנוכחי לא בחן את התגובה התאית).
האוגרים מהמין golden Syrian hamsters ששימשו במחקר, הוכחו כמודל מחקר במאמר שפורסם ב- Nature volume 583, 834–838, 2020.

בתמונה מטה (מתוך המאמר של המכון הביולוגי) מוצג באופן סכמטי הגנום ומבנה נגיף Vesicular Stomatitis Virus (פראי).
למטה הנגיף הרקומביננטי ששימש במחקר כתרכיב.