תרכיבים 2020

תרכיבים 2020

נסיון ראשון בתרכיב פוטנציאלי נגד Covid-19

15 מרץ, 2020

נסיון ראשון בתרכיב פוטנציאלי נגד מחלת הקורונה יוצא לדרך בסיאטל. התרכיב הינו תרכיב mRNA שיוצר ע"י חברת Moderna. הלחץ מהתפשטות המחלה בעולם, מוביל ל"קיצורי דרך". את הנסיון מוביל מכון המחקר Kaiser Permanente Washington Health Research Institute או בקיצור KPWHRI והוא יבוצע על קבוצת מתנדבים. בשלב זה של הנסיון, התרכיב ששמו: mRNA-1273, יוזרק לבני אדם, במנות שונות ומטרתו לבחון התפתחות תגובה חיסונית ובטיחות.
מדובר בתרכיב mRNA שיוצר בתהליך מעבדתי מלא (אינו מצריך את העבודה עם הנגיף האלים). mRNA הינו מקטע גנטי, המכיל קוד מידע המיוצר בתהליך ההדבקה של הנגיף ומוביל ליצור חלבוני נגיף ע"י התא המודבק (המאחסן).
למעשה ה"תרכיב" הינו פיסת מידע גנטי המיוצר בתהליכי ההדבקה של התא ע"י הנגיף. ה-DNA (החומר הגנטי של התא המאחסן המודבק), שולח באמצעות מקטעי mRNA את הקידוד הגנטי הנדרש לריבוסומים ליצור חלבוני נגיף. חלבונים אלה מבוטאים ומעוררים את התגובה החיסונית הנדרשת.
היתרונות של תרכיבי mRNA הם ביכולת ליצרם מהר, בעלות יחסית נמוכה, הם נחשבים בד"כ פוטנטים (יכולת טובה לעורר תגובה חיסונית) ובטוחים. עוד יתרון חשוב הוא, שמקטעים גנטיים אלה (mRNA), עוברים פירוק בתהליכים תאיים נורמלים. הבעיה העיקרית שטכנולוגיה זו הציבה היתה יציבות ואופן מתן יעיל, אך בשנים האחרונות הצליחו להתגבר על מכשולים אלה.
לעת עתה לא קיים תרכיב mRNA מסחרי.
המנהל המדעי של חברת Moderna הוא Tal Zaks רופא וחוקר ישראלי, בוגר אוניברסיטת בן-גוריון.