מה חדש בעולם - 2019

מה חדש בעולם - 2019

האם הביצים באמת אורגניות?

21 אוגוסט, 2019

אחת מפרשיות ההונאה הגדולות, בתחום הגידול האורגני הגיעה לסיומה המשפטי בפסיקת 10 שנות מאסר לנאשם העיקרי ולסיום טראגי בהתאבדותו.
Randy Constant, נאשם בפגיעה קשה באמון הציבור ששילם ממיטב כספו במחשבה שהוא צורך מוצרים אורגניים. ההונאה התרחשה בין השנים 2010 ל -2017, כאשר גרעינים נמכרו לתעשיית המזון לבעלי חיים כאילו היו ממקור שעמד במדדים הנדרשים לגידול אורגני. מדובר בפגיעה קשה באמון הציבור בתעשיית הגידול האורגני. פגיעה נוספת היא עקיפה, בכך שחקלאים מתחרים שעבדו על פי המדדים האורגניים הנדרשים, לא הצליחו להתמודד בתחרות המחירים שנכפתה עליהם על ידי מובילי ההונאה החקלאית. 
יחד עם Constant, חקלאי בן 60 שנידון ל-122 חודשי מאסר בכלא פדרלי נשפטו עוד שלושה חקלאים נוספים ששיתפו פעולה לתקופות מאסר קצרות יותר וחקלאי חמישי ממתין עדיין לגזר דינו. כולם אגב הודו בהאשמות שייוחסו להם. 
שבוע לפני ש-Randy Constant, אמור היה להיכנס לכלא כדי לרצות את עונשו, הוא התאבד במכוניתו, במוסך ביתו בעקבות שאיפה של פחמן חד-חמצני.
החקלאים גידלו תירס וסויה, עירבבו אותם בכמויות קטנות של דגנים אורגניים שעברו אישור ושיווקו את כלל הסחורה כגרעינים אורגנים מאושרים ע"י משרד החקלאות האמריקאי. הרווחים מהונאה זו נאמדים ב-120 מיליון דולר. 
התעשייה האורגנית בנויה בעיקר על אמון ולמרות שמקרי הונאה בתחום זה אינם חדשים, הרי שמדובר בהונאה בהיקף כספי שתעשיה זו טרם ידעה.