מה חדש בעולם - 2019

מה חדש בעולם - 2019

הסכם סחר בין האיחוד האירופי למדינות דרום אמריקה

13 יולי, 2019

הסכם סחר חופשי נחתם בין האיחוד האירופי וגוש הסחר של מדינות דרום-אמריקה (Mercosur - ארגנטינה, ברזיל, פרגוואי, אורוגוואי). מדובר בהסכם היסטורי בין הצדדים אשר סוחרים כיום בסכום של יותר מ -88 מיליארד אירו בסחורות, ו-34 מיליארד אירו בשירותים, בשנה. מה משמעות ההסכם לענף העופות באירופה?
ההסכם הוסיף מכסת יבוא של 180,000 טון של בשר עוף ממדינות דרום אמריקה לאירופה. מדובר בעליה של כ-100% מהיבוא היום (אירופה מייבאת מדי שנה כמעט 900,000 טונות של בשר עוף ממדינות שלישיות). המתנגדים להסכם טוענים שיבוא זה צפוי לפגוע במגדלים המקומיים ובפרנסתם. במהלך עשרים השנה האחרונות האיחוד האירופי קידם מהלכים מהותיים בנושאי רווחת בעלי חיים, בטיחות מזון וסביבה והמגדלים רואים עצמם נבגדים ובהסכם הסחר הנוכחי הסכמה ליבוא בסטנדרטים נמוכים. 
בין הנפגעות הצפויות היא פולין. ענף הבשר הפולני, בעיקר עוף ובשר בקר, מובילים במגזר יצוא המזון כאשר היתרון העיקרי הוא מחיר תחרותי גבוה ולא מיתוגו. מדינות המשתייכות לגוש הסחר Mercosur הן יצרניות ויצואניות מרכזיות של מזון בכלל ובשר בפרט, בשל תנאים טבעיים נוחים יותר ותקנות מחמירות פחות בתחום רווחת בעלי חיים ואיכות הסביבה. מעניין לציין, שהסכם זה נחתם כאשר רק לאחרונה ברזיל היתה מעורבת בשערוריית זיופים הקשורה לבטיחות המזון. הפולנים חוששים שבשר העוף מברזיל צפוי לאיים על מקומו של בשר העוף מתוצרתם. רוב הבשר המיובא מברזיל משמש במסעדות, או מופנה למפעלים לעיבוד, ולכן הוא אינו כפוף לחובה לציין את מקור חומר הגלם. המשמעות היא שהצרכנים לא יהיו מודעים שהעופות אותם הם צורכים אינם מיוצרים בסטנדרטים של מדינות האיחוד האירופאי.