מה חדש בעולם - 2019

מה חדש בעולם - 2019

איך אוקראינה הפכה ליצואנית עופות מרכזית למדינות האיחוד האירופאי?

11 יוני, 2019

אוקראינה הפכה בשנים האחרונות ליצרנית בולטת של עופות המייצאת היקפים נרחבים לאירופה. החברה הבולטת בתחום זה היא MHP, המובילה בשוק האוקראיני. למרות המכסות המוקצות ע"י האיחוד האירופאי, הצליחה חברת MHP להערים על מגבלות הסחר ולהגדיל את היקף העופות אותו היא מייצאת לאירופה. על פי הפרסומים חברת MHP לבדה סיפקה יותר מ -100 אלף טון בשר עוף לאיחוד האירופי בשנה האחרונה.
בשנה הנוכחית, 2019, המכסה היא 18,400 טון והמכסה צפויה לגדול ל 20,000 טון עד 2021. 20,000 טון נוספים מוקצים לעופות קפואים.
כיצד למרות המכסות מצליחה חברת MHP ליצא כמויות כה גדולות לאירופה?
המכסות מגבילות את יבוא חזה העוף הנחשב לנתח הבשר היקר. חברת MHP עוקפת את מגבלת המכסות בכך שהיא אינה מפרידה את עצם החזה מהבשר בתהליך העיבוד באוקראינה וכך חלקים אלה מסווגים כ"נחותים" ואינם מוגבלים בכמות שניתן לייצא לאיחוד האירופי. לחברת MHP יש מפעלים בסלובקיה ובהולנד שם הם מבצעים הסרת של עצם החזה והבשר מסווג כמוצר של האיחוד האירופאי. ככזה הוא נמכר לא רק במדינות האיחוד אלא יכול להימכר לשווקים אחרים.
בעקבות תלונות של חקלאים התקיימו לאחרונה דיונים בין נציגי האיחוד האירופאי ואוקראינה במטרה להגיע להסדרים שיצמצמו את היצוא העופות הגדול מאוקראינה לאירופה ויגדיר מכסות לנתחי עוף שלא הוגדרו קודם לכן.