מחלות מדבקות בעולם - 2019

מחלות מדבקות בעולם - 2019

מחקר: עמידות יכולה להתפשט גם ללא שימוש באנטיביוטיקה

Bakkeren et al - Nature, 4 September 2019 6 ספטמבר, 2019

חיידקים הופכים עמידים יותר ויותר לתכשירים אנטי-מיקרוביאלים נפוצים והנושא מטריד את גורמי הרפואה בעולם כולו. לעיתים קרובות העמידות נשלטת ע"י גנים המקודדים לעמידות, שיכולים לעבור מאוכלוסיית חיידקים אחת לאחרת. הנחה שכיחה היא שגנים המקודדים לעמידות מתפשטים בעיקר בעקבות שימוש בתכשירים אנטי-מיקרוביאלים. רציונל זה מגובה בתיאוריה של דרווין: רק במקרים בהם משתמשים למעשה באנטיביוטיקה, יש לחיידק העמיד יתרון על פני חיידקים אחרים. בסביבה נטולת אנטיביוטיקה אין לחיידקים העמידים יתרון. זה מסביר מדוע מומחי הבריאות מודאגים משימוש מופרז באנטיביוטיקה וקוראים לשימוש מושכל והגבלות השימוש בהן.
צוות חוקרים בראשות מדענים מ- ETH ציריך ואוניברסיטת בזל גילו מנגנון נוסף, שלא היה ידוע בעבר, שמעורב בהפצת עמידות בקרב חיידקי מעיים ואינו תלוי בשימוש באנטיביוטיקה.
חיידקים פרסיסטנטים (מתמידים), הידועים גם בשם persisters, אחראים למנגנון התפשטות העמידות החדש שהתגלה. חיידקים אלה בזמן טיפול אנטיביוטי עוברים למצב זמני 'רדום' באמצעות הפחתת קצב חילוף החומרים (מטבוליזם) למינימום. מצב זה מאפשר להם להתחמק מהפעילות הקטלנית של התכשירים האנטיביוטיים. במקרה לדוגמה של חיידק הסלמונלה, החיידקים חודרים לרקמת המעי (חיידק תוך-תאי) ועוברים למצב רדום. שם ברקמת המעי החיידקים הפרסיסטנטים יכולים לחיות משך חודשים לפני שהם 'מתעוררים' ואז הזיהום או תהליך ההדבקה מתלקח בשנית. חיידק הסלמונלה יודע לשלב בין שני המנגנונים. זה של הפרסיסטנטיות וזה של נשיאת גנים לעמידות. חיידק הסלמונלה יכול להעביר את הגנים לעמידות לא רק בתוך קבוצת המין שלו (חיידקי סלמונלה אחרים), אלא גם לחיידקי מעיים אחרים כמו א. קולי.  מצב משולב, מאפשר לחיידקים הנושאים גנים לעמידות לשרוד תקופה ארוכה במצב רדום ואז לאחר התעוררותם להעביר גנים לעמידות לחיידקים אחרים. מצב זה מתקיים ללא קשר לשימוש בתכשירים אנטיביוטייים. 
אם רוצים למנוע התפשטות עמידות בקרב חיידקים יש למנוע מחיידקים עמידים להתפשט, כך אומרים החוקרים שהובילו את המחקר בתחום זה. איך עושים זאת? אמצעים היגיינים יעילים יותר ופיתוח תרכיבים כנגד חיידקים אלה.

 

 

 

מחלות מדבקות בעולם - 2020 מחלות מדבקות בישראל - 2020 מחלות מדבקות בעולם - 2019 מחלות מדבקות בישראל - 2019