מחלות מדבקות בעולם - 2019

מחלות מדבקות בעולם - 2019

טיפול נכון בבשר העוף במטבחו של הצרכן

21 אוגוסט, 2019

שטיפה של עוף טרם הכנתו לבישול היא פרקטיקה קיימת במטבחים רבים, היא אפילו הופיעה בעבר כהמלצה באתר המועצה לענף הלול, עד אשר הורדה בעקבות פנייתנו בנושא. שטיפת עוף היא מסוכנת לבירואת המשתמש. דו"ח של משרד החקלאות האמריקני המתפרסם בימים אלה הוא האחרון בשורה ארוכה של מחקרים הקושרים בין שטיפה של בשר עוף לסיכון מוגבר של תחלואה באדם. הסיבה היא שבשר עוף מזוהם לעיתים קרובות בחיידק הקמפילובקטר, ובאחוזים נמוכים יותר, אך עדיין גבוהים גם בחיידק הסלמונלה (בנוסף לזיהומים אפשריים אחרים כמו קלוסטרידיום פרפרינגנס). בישול נכון של בשר העוף, הוא כל מה שצריך כדי לגרום לקטילת חיידקים אלה ולהפוך את הארוחה לבטוחה, אך שטיפה של בשר העוף גורמת לפיזור החיידקים עם רסיסי המים במטבחו של הצרכן ומעודדת זיהומים צולבים של מזונות אחרים, ציוד מטבח ועוד. מחקר שנעשה לאחרונה בשיתוף משרד החקלאות האמריקאי ואוניברסיטת צפון קרולינה התבקשו 300 איש להכין עוף וסלט במטבח.  המשתתפים חולקו לשתי קבוצות (כל המשתתפים דיווחו באופן עצמאי טרם הניסוי שהם התנסו או מודעים לנושא שטיפת בשר העוף טרם בישולו):
1. קבוצה 1: טרם נכנסו למטבח, נאמר להם ששטיפה של בשר עוף מסוכנת.
2. קבוצה 2: לא נמסר להם דבר, טרם נכנסו למטבח.93% מהקבוצה הראשונה לא שטפו את העוף במהלך הכנתו לבישול, לעומת 61% מהקבוצה השניה ששטפו. 26 משתתפים ששטפו את העוף גרמו לזיהום הסלט שהוכן על ידם בחיידקים שמקורם בעוף. אבל גם אלה שלא שטפו את העוף 31% מהם עדיין זיהמו את הסלט בחיידקים שמקורם בעוף. זיהום צולב זה מקורו באי-שטיפת ידיים וזיהום צולב באמצעות כלי מטבח. החוקרים מצביעים על כך, שאי הקפדה על שטיפת ידיים והפרדה בין כלים במטבח עלולה לתרום לזיהום צולב באופן דומה למתרחש בעקבות שטיפה של בשר העוף.
מחקר זה מדגיש את החשיבות של הדרכה והכנה נכונה של בשר העוף במטבח ויותר מכל את העדר הנחיות הטיפול הנכונות ע"ג אריזות העוף בישראל, הנדרשת ומתחייבת כדי לשמור על בריאותו של הצרכן.
[הערה: מעניין שדואגים לציין ששטיפה של בשר עוף מגבירה את הסיכון בהפצת מחוללי מחלה, אך לא מתעכבים לרגע על הבעיה העיקרית והיא: כיצד מתירים למכור מזון מזוהם?]


ראה: במוקד - חובת תיווי

 

 

 

 

קישורים
קישור הדוח המלא
מחלות מדבקות בעולם - 2020 מחלות מדבקות בישראל - 2020 מחלות מדבקות בעולם - 2019 מחלות מדבקות בישראל - 2019