מחלות מדבקות בעולם - 2019

מחלות מדבקות בעולם - 2019

רעילות פלואורקווינולונים - מחקר חדש

24 יוני, 2019

השימוש בתכשירים אנטי-מיקרוביאלים מהקבוצה הפרמקולוגית של הפלואורקווינולונים הינו נרחב ביותר בענף העופות בעולם. בענף העופות בישראל, קיים שימוש נרחב בשני תכשירים עיקריים: אנרופלוקסצין ונורפלוקסצין. מעט מאד ידוע על רעילות תכשירים אלה בבעלי כנף, למרות שבבני אדם, תופעות לוואי שליליות מטרידות מאד את העוסקים ברפואת בני האדם.
מחקר חדש המתפרסם בכתב העת  BMC Veterinary Research בחן רעילות תכשירים אלה לעוברי תרנגולות ע"י הזרקה ישירה לביצים מעוברות בגיל "0" להדגרה.
למרות שהמחקר מנסה להסיק מהתוצאות לגבי רעילות אפשרית של תכשירים אלה למערכת הרבייה של תרנגולות, הרי שמבנה הניסוי מדמה יותר רעילות התכשירים במקרה בו העוברים נחשפים באופן ישיר לכמויות יחסית גבוהות של התכשיר. דוגמה: טבילה של ביצים מעוברות (נוהג שהיה מקובל לפני שנים רבות בכדי להתמודד עם בעיות מיקופלסמה). בכל מקרה יש לקחת בחשבון רעילות אפשרית של תכשירים אלה במיוחד במתן מינונים גבוהים לעופות רבייה.
המחקר בחן שני תכשירים, אנרופלוקסצין ומרבופלוקסצין. תוצאות המחקר מצאו שבמינונים מסויימים נצפתה פגיעה בשיעור הבקיעה (תמותת עוברים), עיוותי פרקים, בקיעה מוקדמת (יום אחד טרם הצפוי). 

 

 

מחלות מדבקות בעולם - 2020 מחלות מדבקות בישראל - 2020 מחלות מדבקות בעולם - 2019 מחלות מדבקות בישראל - 2019