תרכיבים 2017

תרכיבים 2017

חזרת (Mumps) ותרכיבים

14 נובמבר, 2017

באוניברסיטת סירקיוז (מדינת ניו-יורק), מדווחת בתקופה האחרונה התפרצות של מחלת החזרת. הנושא המעורר דאגה, מעבר להתפרצות עצמה, הוא שכל הסטודנטים שנדבקו, מחוסנים באופן ראוי כנגד המחלה (שני חיסונים). נכון ל-14 בנובמבר, מדובר ב- 41 מקרים מאובחנים ועוד 78 מקרים שכרגע מוגדרים כחשודים. ההתפרצות החלה בחודש אוגוסט האחרון ובמטרה להתמודד עם ההתפרצות הוצע חיסון נוסף לסטודנטים. התרכיב המשמש היום לחיסון כנגד חזרת הינו תרכיב חי, בד"כ משולב בתרכיב המשולש - MMR (חצבת, חזרת, אדמת) או המרובע MMRV (+ אבעבועות). התרכיב החי שמאושר בארה"ב, מבוסס על נגיף, שבודד בשנות ה-60' מ-Jeryl Lynn ביתו של Maurice Hilleman שעבד בחברת Merck ונחשב לאחד החוקרים ומפתחי התרכיבים הבולטים אי פעם. התרכיב מכיל שני זנים שונים אך קרובים גנטית JL-Major ו- JL-Minor (ביחס 5:1 בתרכיב).
מדוע אם כן מדווחים אירועים בקרב קבוצות המחוסנות היטב בשני חיסונים? אין מדובר במקרה חריג, דיווחים על התפרצויות דומות היו בעבר במדינות שונות. התפרצויות בקרב מחוסנים אופיינו במהלך מחלה קל יותר והיקף וחומרת סיבוכים פחותה.
הנגיף נחשב כשייך לקבוצה סרולוגית אחת, אך קיימות עדויות ששינויים אנטיגנים בין הזנים יכולים להיות אחראיים להתפרצויות. אחד מגורמי הסיכון להתפרצויות של המחלה, הוא שינויים אנטיגנים בין זן התרכיב וזן הפרא (מזכיר לכם את מחלת הניוקסל?). הגנוטיפ המעורב בהתפרצויות בשנים האחרונות הוא גנוטיפ G, כאשר זן התרכיב בארה"ב שייך לגנוטיפ A. גורם נוסף בעל חשיבות הוא גורם סביבתי:  נטל זיהומי גבוה וצפיפות כמו זה שיכול להופיע באוניברסיטאות (המקרה הנוכחי המדווח מארה"ב).