תרכיבים 2017

תרכיבים 2017

שפעת ואוכלוסייה מבוגרת בישראל - חשבתם שלמישהו אכפת?

14 אוקטובר, 2017

מערכת החיסון של אנשים מבוגרים, מגיבה פחות טוב לחיסוני השפעת (יש להניח, שבעיה זו אינה ייחודית לתרכיבי שפעת בלבד). נושא זה ידוע ונבדק במספר רב של מחקרים. 
אחד המחקרים דיווח, שכדי לקבל תגובה חיסונית הולמת, מנת האנטיגן בתרכיב המיועד למבוגרים מעל גיל 65, אמורה להיות פי-4 מהמקובל (60 מיקרוגרם אנטיגן למנה במקום 15 כמקובל). התגובה הירודה, מחייבת אם כן מתן חיסון שתואם קבוצת אוכלוסייה זו (אגב, זו התייחסות מקצועית נדרשת לנושאים רפואיים אחרים בכלל ולתרכיבים בפרט). 

איך מתגברים על הבעיה?
שתי אפשרויות: האחת, להעלות את כמות האנטיגן במנת התרכיב והשנייה ע"י הוספת חומר המעורר תגובה חיסונית חזקה יותר (אדג'וואנט; שיטה זו גם חוסכת ליצרן את העלויות הגבוהות הכרוכות בייצור כמות גדולה יותר של אנטיגן).
מאז אירוע ה- Pandemrix, האדג'וואנטים הוצאו מכל תרכיבי השפעת המיועדים לילדים ולמעשה קיים היום רק תרכיב שפעת אחד המכיל אדג'וואנט ומיועד לאוכלוסייה המבוגרת.
בארה"ב מציעים תרכיב יעודי לאוכלוסייה המבוגרת: Fluzone High-Dose, תרכיב זה המיוצר ע"י חברת סנופי-פסטר, מכיל בהתאם לבסיס המחקרי, 60 מיקרוגרם אנטיגן לכל זן נגיף שפעת שבתרכיב. התרכיב אינו מכיל אדג'וואנט. התרכיב הינו תלת-ערכי.
תרכיבים אחרים המיועדים לאוכלוסיה המבוגרת: Fluad מכיל את כמות האנטיגן כמו תרכיבי שפעת לאוכלוסיה הצעירה (15 מיקרוגרם אנטיגן לכל זן נגיף שפעת), אך כדי לעורר תגובה חיסונית טובה יותר, התרכיב מכיל אדג'וואנט –M59. תרכיב זה מיוצר ע"י חברת נוברטיס והוא תרכיב השפעת היחיד המאושר עם תוספת אדג'וואנט. גם תרכיב זה הינו תרכיב תלת-ערכי.
מה קיים בישראל: בבדיקה שעשינו באתר משרד הבריאות לתרכיבים רשומים מצאנו בתדריך החיסונים המעודכן, את המידע הבא לגבי תרכיבי השפעת (מומתים) לעונת החורף 2017-2018. אף לא אחד תואם לדרישות הייחודיות של האוכלוסייה המבוגרת.

שם תרכיב

יצרן

צורת אספקת התרכיב

גיל בהתוויה

Influvac

Abbot

0.5 מ"ל במזרק

6 חודשים ומעלה

Vaxigrip

Sanofi-Pasteur

0.5 מ"ל במזרק

6 חודשים ומעלה

Agrippal S1

Seqirus Vaccines

0.5 מ"ל במזרק

6 חודשים ומעלה

Fluarix-tetra

GSK

0.5 מ"ל במזרק

3 שנים ומעלה


למי שאינו יודע, האוכלוסייה המבוגרת מעל גיל 65 שנים, נחשבת לאוכלוסיה בסיכון.